A salátaöntettől kezdve a jeges turmixon át egészen az ecetig!
A málna eredetileg a bükkös hegyvidék erdőirtásain őshonos cserje. Termését az úgynevezett vacokkúpról kell leválasztani. Népies neve "himpér", ami boldogasszony csipkéjét jelenti. Létezik sárga fajtája is, amit sarki szedernek neveznek.
Málna
Málnás salátaöntet és kacsasült

Málnás salátaöntettel megfrissíthetjük napi salátánkat is, jól kiemeli a salátára szeletelt sült kacsamellet és a libamájat is.

Öntsünk egy tálba málnaszemeket, csorgassunk rá friss citromlevet, törjük össze, majd passzírozzuk át, hogy szemek ne kerüljenek a szószba. Tegyünk egy kisebb befőttesüvegbe másfél decinyit a szószból, adjunk hozzá két teáskanálnyi magos mustárt, daráljunk rá frissen rózsaborsot, adjunk hozzá egy kávéskanálnyi sót, öntsük fel két decinyi olívaolajjal, majd zárjuk le. Rázzuk össze, mintha egy koktélt készítenénk, és máris kész a frissítő salátadresszing. A megmaradt lepasszírozott málnát kis edényekbe porciózhatjuk és lefagyaszthatjuk későbbre. Jól jön majd, amikor már nem lesz szezonja. (A kacsasült mellé tálalt barnamártásba keverve, új ízekkel rukkolhatunk elő.)

Jeges málnaturmix

Reggelire, egy kancsóba tegyünk két maréknyit, csorgassuk meg ízlés szerint mézzel, öntsünk rá kétpohárnyi joghurtot, egy maréknyi jeget, és pár levél friss mentát. Turmixoljuk jól össze, és tálaljuk poharakba, frissen indulhat a napunk.
Jeges málnaturmix

Málnapogácsa

Hozzávalók: 30 dkg málna (mélyhűtött), 30 dkg liszt, 10 dkg vaj, 1 db narancs leve és lereszelt héja, 1 pohár natúr joghurt, 1 teáskanál sütőpor, 1 csipetnyi só, 2 evőkanál cukor
Málnapogácsa


Tegyük a lisztet egy nagy tálba, szórjuk rá a sütőport, daraboljuk bele a hideg vajat, majd kezünkkel morzsoljuk össze. Adjuk hozzá a narancs lereszelt héját, a cukrot, a fagyos és gurolós málnát, majd óvatosan a kezünkkel keverjük össze. Öntsük bele a joghurtot és a narancslét, utána gyorsan gyúrjuk össze. A könnyű lágy tésztát, lisztezett deszkán nyújtsuk két centi vastagságúra, majd pogácsaszaggatóval szúrjuk ki. Tegyük egymás mellé sütőlapra, majd előmelegített sütőben 150 fokon süssük 12-15 percig, még aranybarnára pirulnak. Ha elkészült szedjük rácsra, hogy kihűljön.
Natúr krémsajttal vagy tejszínhabbal megkenve fogyasszuk, nagyon finom krémlevesek mellé is. Áfonyával elkészítve is fenséges.

Málnaecet nemcsak dekorációnak!

 

Málnaecet

Málnaecettel dekorálhatjuk konyhánkat, de ajándéknak is egyedi. Fogjunk össze egy kapor ernyős virágát, majd közepébe tegyünk pár szem málnát.

Tetejénél fogva, csúsztassuk egy nagyszájú üvegbe. Dobjunk mellé, pár szem feketeborsot és mustármagot, majd öntsük fel almaecettel. Zárjuk le, két hét múlva már használhatjuk is.

Málnalekvár készítésekor pár ág levendulavirág belefőzésével tehetjük izgalmasabbá.

Kapcsolódó linkek: