A chutney (ejtsd: csatni) indiai eredetű étel, zöldségekből, gyümölcsökből készített, erős fűszerezésű ízesítő, mely hasonlít egy erősen fűszerezett befőtthöz. Nagyszerű karácsonyi ajándék is lehet!Most videón is megnézheted, hogyan készítem el. >>>VIDEÓ>>>


Pár évvel ezelőtt még azt sem tudtam eszik vagy isszák a chutney-t. Az első recept elkészítésében segítkezett akkori főnököm a kanadai nagykövet. Ma már megszállotja vagyok a fűszeres lekvároknak, sok barátomat és ismerősőmet lepem meg vele karácsony tájékán.
Készítésekor finom fűszeres illat járja át a konyhát. Fogyasztása felér egy ízvilágbeli utazással. Készítsétek el ti is!



Fűszeres szilvachutney

Hozzávalók: 1 kg szilva, 2 diónyi csíkokra felmetélt friss gyömbér, 10 dkg mazsola, 30 dkg zöldparadicsom vagy alma, 3 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál curry, 40 dkg barnacukor, 2 teáskanál só, 1.5 dl vörösborecet,50 dkg vöröshagyma, 1 db chili paprika, 2 db egész fahéj, 3 db csillagánizs.



Klikkeljetek a monitorra és máris nekilátok az elkészítésének!

A megtisztított gyümölcsöket és a zöldségféléket vágjuk körülbelül 1 centis kockára. Tegyük egy nagy lábasba, adjuk hozzá a fűszereket, cukrot, sót és mazsolát. Közepes lángon, állandóan kevergetve főzzük legalább 40 percig utána öntsük hozzá a borecetet. Forraljuk még ö percig, majd töltsük a még forrásban lévő chutney-t tiszta befőttes üvegekbe. Zárjuk le azonnal, és öt percre állítsuk fejre, így nem kell tartósítószert használnunk az eltevéshez.

Mihez jó a szilvachutney?



Csirkés palacsintához

Készítsünk a szokásos módon palacsintát, kicsit sűrűbbre, hogy vastagabb legyen, és az érdekesség kedvéért keverjünk a tésztába egy kis curryport is.
A csíkokra vágott csirkemellet fűszerezzük szójaszósszal, durvára őrölt borssal, majd hagyjuk a hűtőben érlelődni két órán át. Nagy serpenyőben, kevés felhevített margarinon hirtelen süssük meg. A sütés vége felé adjunk hozzá szilvachutneyt, és még így is pároljuk egy-két percig.
A csirkés töltelékkel töltsük meg a palacsintákat, és forrón, chutneyval kínáljuk a vendégeinket.

Rozmaringszálon grillezett bárányhoz

A megtisztított bárányhúst tegyük egy tálba, majd fűszerezzük fokhagymával, durvára őrölt borssal és egy kevés sóval. Adjunk hozzá egy-két evőkanál szilva chutneyt, majd tegyük a hűtőbe pár órára.
A pácolt húsokat fűzzük rozmaringszálakra. Tehetünk közé szeletelt citromot és narancsot is. Faszén felett süssük pirosra. Készíthetjük csirkéből, pulykából és sertés-szűzből egyaránt.

Faszén helyett serpenyőben is pirosra süthetjük. Köretként rozmaringos burgonyát, mentás kuszkuszt kínáljunk hozzá.

Chutneyval töltött pulykamellhez

Nagy szelet pulykamelleket klopfoljunk ki, fűszerezzük őrölt gyömbérrel és őrölt borssal. A szeletek közepére tegyünk egy-két evőkanál szilvachutneyt és egy nagyobb szelet trappista sajtot. Göngyöljük fel, majd mártsuk liszttel felvert tojásba, és durvára darált dióba panírozzuk, ezek után forró olajban süssük aranysárgára.


Kaldeneker György


2007. október 27.