Sok családban a hagyományos karácsonyi vacsora első és elengedhetetlen fogása a halászlé. Én pontyból készítem, sűrűn, ahogy a nagykönyvben meg van írva. Második fogásnak rántott pontyrudacskákat ajánlok fokhagymás burgonyapürével és céklasalátával, a desszert pedig mákos stollen lesz. Jó étvágyat!


A halászlé elkészítésének tájegységenként változik a receptúrája, Baja környékén például gyufa tésztával fogyasztják, máshol tejföllel. Többfelé beleteszik a halfejet, és többféle halból készítik. Van, aki bográcsban nagy összejövetelek alkalmával, és van, aki a kis konyhájában karácsonykor. Én a saját verziómat mutatom be nektek, én így készítem a halászlét.

Halászlé

Hozzávalók: 2 darab közepes méretű ponty, 4-5 fej vöröshagyma, 2 db zöldpaprika, 2-3 evőkanál őrölt pirospaprika, 2 db paradicsom, só, 1 darab cseresznyepaprika, hal belsőségek ízlés szerint (20-20 dkg ikra, haltej)

halászlé

Ha jóban vagyunk a halassal, kérjük meg, hogy belezze ki a halunkat. A kibelezett hal fejét, farkát és uszonyait le kell vágni. A fejben lévő úgynevezett keserű fogat ki kell törni, mert ettől keserű lehet a levesünk.

A megtisztított hagymát aprítsuk fel, majd tegyük egy nagy fazékba. Tegyük hozzá a halaprólékot (fejet, uszonyokat, farkát), és öntsük fel annyi vízzel, hogy bőségesen ellepje. Adjuk hozzá a kisebb darabokra felvágott zöldpaprikát és a paradicsomot. Ha a paprika erős, vágjuk ki az eret belőle. Sózzuk meg és forraljuk fel. Amikor a halászlé alapja forrni kezd, és a tetejére feljön a halaprólékból kifőtt zsiradék, szórjuk a tetejére a fűszerpaprikát. Főzzük még legalább fél órán keresztül. Az így elkészült halászlé alapot passzírozzuk át egy finomlyukú szűrőn, hogy sűrű legyen a leves.
A haltörzset szeleteljük fel, majd tegyük az lassan forró alap lébe. Annyit főzzünk bele egyszerre, amit elfogyasztunk. Adjuk hozzá az ikrát és a haltejet, tegyük bele az egész cseresznyepaprikát és tegyük vissza a tűzre. Főzzük még tíz percig, majd forrón tálaljuk tányérokba.

Rántott magvas ponty rudacskák

Hozzávalók: 1 db közepes méretű ponty, 3 db tojás, 20 dkg zsemlemorzsa, 10 dkg liszt, fél pohár napraforgó mag, 1 pohár durvára darált dió, fél pohár szezámmag, só, 1 csokor petrezselyem zöld, olaj a sütéshez

rántott magvas ponty rudacskak

A pontyot konyharuhával fogjuk meg, majd éles késsel a gerincénél vágjuk be, és a halcsontok mentén fejtsük le a húst a csontjáról. Ha ez nehézségbe ütközik, vásároljunk pontyfilét. Tegyük a kifilézett halhúst bőrével lefelé egy vágódeszkára, majd egy éles késsel egy-két milliméterenként vágjuk át egészen a bőréig. Vigyázzunk, a bőrét ne vágjuk át. Ezt a műveletet irdalásnak nevezzük. Így a halhúsban lévő kis szálkákat felaprítottuk, és ezután biztonsággal ehető.
A beirdalt halat a vágás mentén vágjuk ujjnyi csíkokra, majd sóval és összevágott petrezselyemzölddel fűszerezzük. Forgassuk bele lisztbe, utána mártsuk felvert tojásba, és a végén zsemlemorzsa és magok keverékébe hempergessük meg.

Egy nagy lábasban vagy serpenyőben forrósítsunk fel étolajat, tegyük bele a bepanírozott hal rudacskákat, és süssük ropogós pirosra. Ha kisült, itatóspapíron itassuk le a felesleges olajat.

Fokhagymás burgonyapüré

Hozzávalók: burgonya, tej, fokhagyma, só, bors, petrezselyemzöld, olívaolaj

fokhagymás burgonyapüré

A főtt és áttört burgonyába tejben megfőzött és áttört fokhagymát, sót, borsot, petrezselyemzöldet keverünk. Tálaláskor szeletekre vágott és olíva olajban pirosra sütött fokhagymaszeleteket szórunk rá. Ha nagyon szépen szeretnénk tálalni, akkor a kikevert burgonyapüréből csillagcsőrös zsákkal nyomjunk kis halmokat egy jénai tálba és forró sütőben süssük pirosra.

 


Céklasaláta almával és tormával

Hozzávalók: 1 kg cékla, 3 db zöldalma, 2 teáskanál reszelt torma, 2 evőkanál olívaolaj, fél kávéskanál őrölt köménymag, 2 evőkanál cukor, 2-3 evőkanál vörösborecet, só

ceklasaláta

Főzzük meg a céklát, majd engedjünk rá hideg vizet, hűtsük le és tisztítsuk meg. Vágjuk egy centis kockákra, majd tegyük egy nagy tálba.
Csorgassuk rá az olívaolajat, az ecetet, ízesítsük sóval, cukorral, a reszelt tormával, az őrölt köménnyel, majd adjuk hozzá a lereszelt zöldalmát. Óvatosan keverjük össze, majd tegyük a hűtőbe pár órára, hogy az ízek jól átjárják a céklát. Tálaljuk kis salátás tálkákba és a tetejére frissen reszeljünk a zöldalmából.

Mákos stollen

Hozzávalók: 1 csomag szárított élesztő, 5 evőkanál cukor, 50 dkg liszt, 3,5 dl tej, 0,5 dl rum, 10 dkg mazsola, 5 dkg cukrozott narancshéj, 5 dkg dió, 20 dkg marcipán, 25 dkg darált mák, 1 csomag vaníliás cukor, 35 dkg vaj, csipetnyi só

mákos stollen

Tegyük egy kis tálba a cukrozott narancshéjat, a mazsolát és a durvára összevágott diót, öntsük rá a rumot és hagyjuk állni legalább fél órán keresztül.
Szórjuk egy dagasztótálba a lisztet, adjuk hozzá a szárított élesztőt, két evőkanálnyi cukrot, a vaníliás cukrot, tegyük bele a lereszelt marcipán felét, 20 dkg szobahőmérsékletű vajat és egy csipetnyi sót. Adjuk hozzá a rumos gyümölcsöket, majd a tésztát másfél decinyi langyos tejjel dagasszuk jól össze. Tegyük langyos helyre, takarjuk be egy konyharuhával és kelesszük kétszeresére.

A töltelékhez tegyük egy kis tálba a darált mákot, a lereszelt marcipán másik felét, 3 evőkanál cukrot, majd öntsük le két decinyi forró tejjel, és hagyjuk állni tíz percig.
Borítsuk ki egy liszttel megszórt deszkára a megkelt tésztát, nyújtsuk ki egy centis vastagságúra, majd a közepére egyengessük el a mákos tölteléket. Tekerjük fel henger alakúra, fogjuk össze a két végét, és helyezzük egy vajjal kikent és liszttel megszórt kuglóf (vagy őzgerinc, stollen) sütőformába. Tegyük előmelegített sütőbe és süssük 170 fokon 45-50 percig.
Ha elkészült, borítsuk egy tányérra, és még melegen kenjük meg a maradék vajjal, és azonnal szórjuk meg vastagon porcukorral, hogy jól ráolvadjon.

Karácsonyi vacsora – Modern változat

Karácsonyi vacsora – Vega változat