Se hús, se hal? Nem gond, a karácsonyestének akkor sem kell ízek nélkül eltelnie. Az éttermi vega kínálat felejtős, helyette főzzünk izgalmas fogásokat mandarinnal, céklával vagy éppen friss kecsketúróval. A desszert természetesen mákos, de nem bejgli, hanem egy gyorsan elkészülő sütemény meggyel, mézzel. Jó étvágyat hozzá!



Előétel:

Mandarinos sárgarépaleves

Hozzávalók: 1 evőkanál vaj, 6 közepes méretű sárgarépa, 1 db vöröshagyma, 1 diónyi friss gyömbér, 1 db fahéjrúd, 1 csipet reszelt szerecsendió, fél liter zöldségleves vagy 1 db zöldségleveskocka, 6 db mandarin kifacsart leve, só

mandarinos-sargarepaleves

Egy fazékban forrósítsuk fel a vajat, adjuk hozzá a finomra összevágott vöröshagymát, az egész fahéjat, a szerecsendiót és a gyömbért. Addig pároljuk, míg a hagyma üveges lesz. Szeleteljük fel a sárgarépákat, majd azt is tegyük a fazékba. Ízesítsük sóval, majd öntsük fel a zöldséglevessel vagy fél liter vízzel és a zöldségleveskockával. Addig főzzük, míg a répa puha lesz.
A végén adjuk hozzá a mandarinok kifacsart levét, forraljuk jól össze, majd vegyük ki a fazékból a fahéj rudat. Merülő mixerrel pürésítsük. Tálaláskor díszítsük fahéjrúddal. Mézeskalácsot is adhatunk mellé.

Könnyedebb főétel:


Céklás rizottó

Hozzávalók: 500 g cékla, 15 ml olívaolaj, 1 db hagyma, 2 db fokhagyma, 500 ml rizottó rizs, 1,25 liter zöldség alapleves, só, bors, 1 csokor zöldpetrezselyem, 125 g kecskesajt, 50 g vaj

ceklas-rizotto

A céklákat mossuk meg alaposan, majd főzzük puhára. Tisztítsuk meg és vágjuk apró kockákra, tegyük félre.
Egy nagy lábasban hevítsük fel az olívaolajat, tegyük bele az apróra vágott hagymát és fokhagymát, és dinszteljük pár percig. Adjuk hozzá a rizottó rizst és az alapleves egyharmadát, majd állandó kevergetés mellett főzzük. Amikor elfőtte a levet, adjunk hozzá még egy keveset az alaplevesből. Kóstoljuk meg, ha a rizs még nem elég puha, a leírt mennyiségű folyadék mellett kevés vizet is adhatunk hozzá.
Ha a rizs puha, keverjük bele az összekockázott céklát és pár perc alatt forraljuk össze. A legvégén friss vajat keverjünk bele. Tálaláskor morzsoljunk rá friss kecskesajtot, szórjunk rá összevágott petrezselyemzöldet. A rizottónak folyósnak kell lennie, mint egy főzelék.

Vagy választhatunk kiadósabb főételt is:

Zöldségpaprikás kapros túrógombóccal

Hozzávalók: 30 dkg sütőtök, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 2 teáskanál pirospaprika, 1 db paradicsompaprika, 2 evőkanál olívaolaj, 1 szál sárgarépa, 1 teáskanál szárított tárkony, 1 pohár tejföl, 2 evőkanál liszt, 1 db zöldségleves kocka, só, darált bors
A túrógombóchoz: 50 dkg kecsketúró, 1 csokor kapor, 4 db tojás, 5 dkg vaj, 2 evőkanál búzadara, 1 evőkanál liszt, csipetnyi só

zoldsegpaprikas-turogomboccal

Egy lábosban forrósítsuk fel az olívaolajat, adjuk hozzá a finomra összevágott vöröshagymát és a fokhagymát, majd pároljuk üvegesre. Szórjuk rá a pirospaprikát, keverjük össze, és öntsünk rá két decinyi vizet. Daráljunk rá fekete borsot, szórjuk rá a tárkonyt, ízesítsük sóval és zöldségleves kockával. Forraljuk jól össze, majd tegyük bele a falatnyi darabokra összevágott sütőtököt, paradicsompaprikát és a felszeletelt sárgarépát. Lefedve pároljuk öt-hat percig, majd hideg vízzel elkevert liszttel sűrítsük be a pároló levét. Öntsük hozzá a kevés vízzel felhígított tejfölt, és az egészet jól forraljuk össze.

A túrógombóchoz finomlyukú szitán törjük át a kecsketúrót, majd tegyük egy nagy tálba. Üssük rá a tojások sárgáját, a fehérjét tegyük egy tálba és tegyük a hűtőbe. Olvasszuk fel a vajat egy kis lábasban, majd csorgassuk a túróra. Ízesítsük csipetnyi sóval, összevágott kaporlevéllel, szórjuk rá a lisztet és a búzadarát. Fakanállal alaposan dolgozzuk össze, majd pár órára ezt is tegyük a hűtőbe. Felhasználás előtt verjük fel a tojás fehérjét nem túl kemény habbá, majd kis adagokban, óvatosan dolgozzuk a tojásos túróhoz.
Forraljunk fel egy fazékban vizet, ízesítsük sóval, majd vizes kézzel formázzunk kezünkkel diónyi gombócokat a túrókrémből. Gyöngyöző vízben főzzük 2-3 percig, közben villával segítsük megfordulni, ha elkészült, szedjük ki szűrőkanállal egy itatóspapírra.
Tálaláskor szedjünk a zöldségpaprikásból egy adagnyit leveses tányérba, és tetejére tegyünk pár szem gombócot. Összevágott friss petrezselyem zöldjével vagy kaporral szórjuk meg.

Desszert:

Mákos-meggyes süti

Hozzávalók az alaphoz: 1 csomag friss linzertészta, 5 evőkanál meggylekvár, fél marék szeletelt mandula

A pitetésztához:20 dkg vaj, 20 dkg barnacukor, 10 dkg őrölt mák, 10 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor, 4 db tojás, 3 evőkanál mézes likőr, 1 csomag vaníliás cukor, 1 csipetnyi só

makos_sutemeny_2

A szobahőmérsékletű linzertésztát gyúrjuk át liszttel meghintett deszkán, majd nyújtsuk ki nagyon vékonyra, kb. 2-3 milliméter vékonyságúra. Kenjünk ki vajjal és hintsünk meg liszttel egy közepes méretű tepsit, és béleljük ki az alját a kinyújtott tésztával. Felesleges széleit késsel vágjuk le. Kenjük meg a meggylekvárral bátrabban, nem baj, ha kicsit több jut a tésztára.
Tegyük a szobahőmérsékletű vajat egy keverőtálba, szójuk rá a cukrot, a vaníliás cukrot és a sót. Elektromos keverővel habosítsuk tíz percig. Egyenként üssük bele a tojásokat, majd mindegyikkel jól dolgozzuk össze. Kanalazzuk hozzá az őrölt mákot és a sütőporral elkevert lisztet, majd a legvégén a likőrt.
Kanállal osszuk el a lekváros linzer tetején, egyengessük el a felületét simára, majd szórjuk meg a szeletelt mandulával. Tegyük forró sütőbe és 150 fokon süssük körülbelül 25-30 percig.
Az elkészült süteményt szeleteljük kockákra, vagy széles szájú pohárral szúrjuk ki. Tetejét szórjuk meg porcukorral és dekoráljuk pöttynyi lekvárral.


Még több tippet szeretnél?

Karácsonyi menü – modern változat
Ráksalátával, heringsalátával, sült pulykával ás csokis-körtés karamelles desszerttel.