Aki unja a karácsonyi dugókat, a tömött plázákat és a pénztárcát sem kímélő unalmas ajándékokat, az készítsen ajándékot házilag. Házi lekvár, kiflis zacskó és rafia a hozzávalók.
Ismerőseim állandóan nyaggatnak, mikor kapnak ismét a finom lekvárjaimból. Kigondoltam, az idei ajándék lekvár lesz. Na de nem akármilyen, azon különlegességek közül válogattam, amiket a nyár folyamán és most ősszel dunsztoltam be. Ha Ti is izzadtatok velem együtt a sparhelt mellett nyáron, most könnyebb dolgotok lesz.
Kétszínű lekvár, kétféle tökből, naranccsal és citrommal
Mi került az ajándéklistára?
Sláger a paprikalekvár, a cukkinis-citromlekvár, a hagymalekvár, a fűszeres zöldparadicsom-lekvár, a zakuszka, a pina colada (kókuszos-ananászlekvár), a fahéjas-szilvalekvár és a csokoládés meggylekvár.
Válogassatok Ti is az éléskamrából, de nem kell feladni, ha épp nem találtok ajándéknak valót benne! Vásárolhattok jóízű lekvárokat, de csak olyat vegyetek meg, amiben nincs tartósítószer és különbféle adalék, valamitől azért legyen érdekes. De akár készíthettek még az ünnepekig, nagy sikert tudtok elérni, például a citruslekvárral.
Natúr papír és rafia, jól illik a házi lekvár csomagolásához
Csomagoláshoz használjatok kiflis zacskót, legkönnyebben pékségből lehet beszerezni, de bármilyen papírból készített zacskó is megfelel. Én vásároltam betűnyomdát, olyan kirakóst. Nem gyorsan, de sikerült kiszednem a lekvárok nevét, és ezzel bélyegeztem fel a zacskókat. Nem maradt más hátra, mint rafiával jól körbetekerni. Egyszerű, jóízű és természetes ajándékot tudtam kreálni saját ötletből. A jó benne az, hogy ennek örülni fognak, de egy biztos, nem marad meg örökre.
Citrusokból készített lekvár, tényleg elmámorítja a fogyasztóját
Ami még az ünnepekig elkészíthető: Mámorító citrus-lekvár
Hozzávalók:
- 3 db grapefruit
- 5 db narancs
- 6 db mandarin
- 1 db zöldcitrom
- 1 csomag lekvárzselésítő (2:1 arányú)
- 50 dkg cukor
- fél maréknyi aszalt vörösáfonya
A grapefruitokat és a narancsokat éles késsel hámozzuk meg, úgy, hogy a fehér bőrét is vágjuk le. Vágjuk négyfelé, majd a közepén húzódó fehér erezetet vágjuk ki, utána aprítsuk kis darabokra. Tegyük egy fazékba, adjuk hozzá a mandarinok kifacsart levét, az aszalt vörösáfonyát és a cikkekre vágott, felszeletelt zöldcitromot is. A zöldcitromnak nem kell a héját levágni.
Keverjük össze a lekvárzselésítővel, hagyjuk állni fél órán keresztül, majd tegyük fel főni. Ha már felforrt, adjuk hozzá a cukrot és forraljunk rajta még egyet. Tisztára mosott befőttesüvegekbe töltsük a még forrásban lévő lekvárt, zárjuk le azonnal, állítsuk fejre (így nem kell tartósítószert használnunk), majd őt perc múlva tehetjük is az éléskamránk polcaira.
Ügyeljünk arra, hogy a lekvár alapanyagainak mennyisége megegyezzen a lekvárzselésítőn feltüntetett mennyiségekkel.
Készíthettek karácsonyi sütőtökös chutney-t is
Ezt a pulykasült mellé is lehet fogyasztani, mint egy fűszeres befőttet. Karácsonyi jellegét a sütőtök, a cukrozott narancshéj, a gyömbér és a mazsola adja meg. Ehhez sem kell tartósítószer, a felbontatlan üvegeket az ünnepek után még egy évig el lehet fogyasztani.
Nem csak húsokhoz, sajtokhoz és pástétomokhoz is nagyon finom
Karácsonyi sütőtökös chutney
Hozzávalók:
- 1,25 kg sütőtök
- 75 dkg alma
- 1 diónyi darab friss gyömbér
- 1 db csilipaprika
- 1 evőkanál sárga mustármag
- 1 evőkanál fekete mustármag
- 3 db vöröshagyma
- 2 dl almaecet
- 50 dkg barnacukor
- 2 teáskanál só
- 3 dl narancslé
- 2 evőkanál cukrozott narancshéj
- 1 maréknyi mazsola
A meghámozott és kimagozott sütőtököt vágjuk egy centis kockákra, majd tegyük egy nagy lábasba. Adjuk hozzá az ugyancsak meghámozott és kimagozott almát és a feldarabolt vöröshagymát is. Hámozzuk meg a gyömbért és vágjuk gyufaszál nagyságú csíkokra, majd ezt is tegyük a lábasba. Öntsük bele a narancslét, a felcsíkozott cukrozott narancshéjat, a paprikát, a cukrot és a sót. Adjuk hozzá a fűszereket és lassú tűzön legalább 35 percig főzzük. Ezután csorgassuk bele az ecetet, és még ezzel is forraljuk ki jól.
Töltsük a még forrásban lévő chutney-t alaposan kimosott és lecsepegetett befőttesüvegekbe, azonnal zárjuk le, majd fordítsuk fejre öt percre. Öt perc után visszafordíthatjuk, és máris tehetjük az éléskamránkba.
Fogyasszuk a karácsonyi pulykasült mellé, de akár rizses vagy tojásos ételek kiegészítője is lehet.
Egy igazi karácsonyi étel: aszalt szilvás pulykasült tökös chutney-val
Díszítési ötletek
Egyszerű és olcsó dekoráció a fenyőtoboz
A karácsonyi dekorációért sem kell a bevásárló központokba mennünk. Azt is elkészíthetjük magunk. Nagy öblös üvegedényeket vagy vázákat töltsünk meg fenyőtobozokkal, radiátoron kiszárított narancs szeletekkel, fagyönggyel vagy mézes süteményekkel.
Illatozó fahéjkötegek
Kössünk kévébe fahéjrudakat és helyezzük el a lakás különböző részein. Nemcsak szép, de finom illattal tölti be otthonunkat.
A tűz és a jég varázsa
A jéggyertya dekoratív kiegészítője lehet a karácsonyi lakásnak, kertnek. A teraszon, kint a kertben, de az ünnepi vacsora asztalon is el tudjuk helyezni. Hideg időben sokáig megtartja formáját, és szép látvány, amikor a termésekkel, virágokkal díszes jégen átvilágít a fény.
Jéggyertyákat nem nehéz készíteni. Egy nagyobb méretű, üres konzerves doboz közepébe tegyünk egy vastagabb gyertyát, úgy, hogy a vége kilógjon. Köré különböző téli terméseket tehetünk, fenyőágakat, kertben található bogyókat, tobozokat, őszi leveleket, narancs és citromszeleteket.
Jégbefagyott élet
Öntsük tele az edényt hideg vízzel, majd tegyük be a fagyasztóba egy napra. Ha kőkeménnyé dermedt, csorgassunk forró vizet a doboz külső oldalára, és egy mozdulattal húzzuk ki belőle. Tegyük a jéggyertyát zacskóba és felhasználásig tartsuk a fagyasztó szekrényben.
A vendégek érkezése előtt vegyük ki a hűtőből a gyertyát, gyújtsuk meg, majd tegyük ki a bejárati lépcsőre.
Használhatjuk a megterített asztal díszeként is, de kalkuláljunk jól, mert csak két órát bír ki szobahőmérsékleten. Ha a szobában használjuk, tegyünk alá egy mélytányért, ami az olvadó vizet felfogja. Ha véget ért a vacsora, tegyük vissza a gyertyát fagyasztóba, majd egy nap múlva a konzerves dobozába, és újra töltsük fel vízzel, majd fagyasszuk meg. Így nagyon sokszor fel tudjuk használni még.
Kapcsolódó link: