Halételeket készíteni nem nagy ügy, kevéske fűszerezés, gyors sütés-főzés és könnyű elfogyasztás jellemzi. Hogy a halatok jó falat legyen, néhány tippet osztok meg veletek.
A halételek az ünnepi asztal egyik fő fogási közé tartoznak. Ha könnyű ételeket szeretnénk fogyasztani, legjobb dolog, ha sok halat eszünk, nem csak karácsonykor, hiszen könnyen emészthető és kíméli gyomrunkat. Az ünnepi menülisták élén még mindig a pontyból készült ételek állnak. Karácsonyi fogyasztásuk inkább városi hagyomány, rántott változata pedig bécsi eredetű. De létezik még hal a pontyon kívül is!
Nem árt jóban lenni a halassal
A hal a könnyen romló élelmiszerek közé tartozik, mielőtt megvásárolnánk, nem árt néhány dologra odafigyelnünk. A hal frissességét a következő módon ellenőrizhetjük:
- A friss hal szeme csillog, az állotté homályos, tört fényű.
- A friss hal kopoltyúja élénkvörös színű és tiszta, az állotté szürkés, fakó színű.
- A friss hal tisztafényű, az állott halak szürkés-sárgák és bőrüket nyálka borítja.
- A friss halnak jellegzetes halszaga van, az állotté kellemetlenül büdös.
A fagyasztott halat hideg helyen olvasszuk ki, és felengedés után azonnal készítsük el, mert könnyen megromolhat. A hal bőre és pikkelyei védik a hal húsát, ezért amíg fel nem dolgozzuk, hagyjuk rajta. A halhús fogyasztás akkor a legélvezetesebb, ha szálka nélkül tudjuk efogyasztani. Nagyobb bevásárlóhelyeken kifilézve és megnyúzva is hozzájutunk hazai és tengeri halféleségekhez. Ha módunkban áll, vásároljunk ezekből. Ha nem, kérjük meg a gyorskezű halast, hogy pár mozdulattal váljon meg a hal bőrétől és szálkáitól. Nem árt velük jóban lenni, mert nekik rutinmuka, nekünk meg elmehet a kedvünk, hogy halételt készítsünk. De ha mégis magunk szeretnénk az egész halat feltrancsírozni, pár határozott mozdulattal nekiláthatunk a feldolgozásának.
Hogyan pucoljuk meg a halat?
Előszöris jól mossuk meg hideg vízben a halat, hogy az esetleges nyálkáktól ne csúszkáljon a vágódeszkán. Töröljük papírtörlővel szárazra, majd tiszta konyharuhával vagy törlőkendővel határozottan és erősen fogjuk meg a fejénél. Éles késsel, lehetőleg kis pengéjűvel, a farkától kezdve felfelé, kicsit magunk felé döntve a kést, kezdjük el levakarni róla a pikkelyeket. Többször ismételjük meg a fel- és lefelé irányuló mozdulatokat. Ha már alaposan leradíroztuk, mossuk meg ismét, és ellenőrizzük, hogy minden pikkelytől megszabadítottuk-e.
Mossuk meg újra, töröljük le szárazra, majd fordítsuk az oldalára, úgy, hogy a hasa felénk legyen közel. A fejrész alatt vágjuk be egészen a farkvégéig, de csak körülbelül fél centis metszést ejtsünk rajta. Kezünkkel emeljük ki a beleket, majd távolítsuk el. Ismét mossuk meg jól.
Filézéshez a gerince mellett vágjuk be egészen a farkáig, majd ismételjük meg a bemetszést, késsel kövessük a gerinc mellett húzódó szálkákat, hogy jól le tudjuk fejteni a halhúst. Ezt a műveletet ismételjük meg a hal másik felével is. A két kicsontozott halfiléről vágjuk le az uszonyokat, majd ha szükséges, nyúzzuk meg. Ehhez a farka végénél körülbelül egy centire vágjuk be a húst egészen a bőréig, nem kell átvágni, majd a bevágott részt fogjuk meg jól.
Helyezzük a vágásba a kés pengéjét, és a bőr mentén fejtsük le róla a hal húsát. A megnyúzott halhúst ellenőrizzük simítással, hogy nem maradt-e benne még szálka. Ha igen, egy csipesz segítségével húzzuk ki belőle. Mossuk meg jól, töröljük szárazra, és felhasználásig tegyük hűtőszekrénybe.
Ha a nyúzás túl bonyolultnak látszik, akkor készítsük el a halat bőrével együtt, és tálaláskor egy mozdulattal le tudjuk majd róla húzni.
Az egyik legfinomabb halunk a pisztráng
A pisztráng úgy a legfinomabb, ha kemencében sütjük meg, állítják a Szalajka völgyében dolgozó séfek. A kristálytiszta karsztvízben vadon élő sebes pisztrángot mi is elkészíthetjük otthon, kemence nélkül is. Ha egészben szeretnénk elkészíteni, a kibelezett halat kívül és belül sózzuk meg, majd a gyomrát tömjük tele friss fűszercsokorral. Petrezselyem, kapor, snidling, citromfű, ami a legfinomabb ízeket hozza majd ki a sülő halból. Tegyünk mellé egy-egy cikk citromot is.
Tölthetünk a belsejébe vékony csíkokra felvágott zöldségeket is. A csíkozott sárgarépát, cukkinit, póréhagymát, színes paprikákat előtte fűszerezzük be összevágott petrezselyemmel, sóval és keverjük össze kevéske olvasztott vajjal. Keverhetünk bele egy evőkanálnyi pesztót is. A zöldséges töltelékkel együtt fog a halunk megsülni, ez lesz a körete is.
Elkészítésekor forrósítsunk fel egy akkora serpenyőben pár evőkanálnyi vajat, amiben elfér a pisztráng. Tegyük bele, majd közepes lángon kezdjük el sütni. Amikor már szépen pirul, lapátkanál segítségével óvatosan fordítsuk meg, majd a másik felét is süssük pirosra. Hogy a halunk biztosan teljesen átsüljön, tegyük a serpenyővel együtt 150 fokos sütőbe 10 percre, és ott fejezzük be az elkészítést. Míg a hal a sütőben pirul, addig száraz serpenyőben, állandóan kevergetve, pirítsunk hozzá szeletelt mandulát.
Ha elkészült, szedjük ki egy tálra, késsel húzzuk le róla a bőrét, majd gerincénél kezdve fejtsük le a halcsontokról a megsült halhúst. Tegyük tányérra, köretnek apró szemű, sós vízben megfőzött és vajban átpirított burgonyát készítsünk. A burgonyát pirításkor összevágott kaporba, snidlingbe vagy zöldpetrezselyembe is megforgathatjuk. A kitálalt halat pirított mandulával bőségesen szórjuk meg.
A halak szeretik a zöldfűszereket
Könnyebb a dolgunk, ha tengeri halfilét vásárolunk. A fehérhúsú halakat gyengébben, a barna és vörös húsúakat erősebben kell befűszerezni. A fehérekhez használhatunk zöldfűszer növényeket is. Legfinomabb hozzá a kapor, a metélőhagyma, a citromfű, a bazsalikom, a citromos kakukkfű, a zsálya, az oregánó. Fűzserezés előtt csorgassuk meg olívaolajjal, daráljunk rá borsot és tépkedjük rá a fűszerleveleket, reszelhetünk rá zöldcitrom héjat is. Színes apró zöldségdarabokkal, paprikával, cukkinivel, sárgarépával is beboríthatjuk a befűszerezett halhúst, ami sütéskor még finomabb ízt kölcsönöz a halpecsenyének. Elkészítésig tegyük a hűtőbe, hogy az ízek jól átjárják a halhúst.
Az erősebb színű halakhoz is használhatunk zöldfűszereket, de fűszerezésüket kiegészíthetjük összetört római köménnyel, magos mustárral vagy sárga mustármaggal, koriandermaggal, chili- vagy szója szósszal, fokhagymával. De természetesen a készen kapható hal fűszerkeverékek használatával is nagy sikert érhetünk el.
A befűszerezett halakat roston megsütve a legegyszerűbb elkészíteni. Nagy serpenyőben kell vajat vagy olívaolajat felhevíteni, majd beletenni a fűszeres haldarabokat. Mindkét oldalukat 2-3 percig kell sütni. Vigyázzunk, ne süssük túl, mert könnyen kiszárad és elveszíti az élvezhetőségét. A sütődénybe, a halak elkészülte után tegyünk még pár evőkanál vajat, és csorgassunk hozzá citromlevet, forraljuk össze, majd ezzel a mártással csorgassuk meg a kitálalt sültet.
Vendégváró hal-tatár
Tatár-bifszteket érett és pácolt marha vesepecsenyéből készítenek. Hasonlóan a marhahúsos változatához, készíthetünk nyers halból is vendégváró tatárt, pirítós kenyérre kenve isten. Kizárólag nagyon friss halból készítsük (pl. tonhal), elkészítése után azonnal fogyasszuk el.
A halhúst tegyük egy vágódeszkára, és csapókéssel aprítsuk fel finomra. Tegyük egy tálba és csorgassunk hozzá citromlevet, olívaolajat, daráljunk rá borsot és ízesítsük sóval. Keverhetünk hozzá finomra összevágott édeskömény gumót vagy zellerszárat, kapribogyót, snidlinget, kaprot vagy turbolyát. Tálaljuk kis tálkákba, mellé frissen pirított barnakenyeret és ujjnyi csíkokra felvágott zöldségeket kínáljunk. Nagyon finom hozzá a cikóriasaláta levél vagy egy felvágott avokádó. Keverhetünk hozzá fekete kaviárt is.
A hal rétesbe töltve elegáns
Finom, elegáns étel készíthető réteslapokból halas - pl. lazacos - töltelékkel. Elkészítéséhez használhatunk frissen kapható réteslapot vagy leveles tésztát. A szálkanélküli halat, lehet ez lazac, tőkehal, vajhal, tengeri süllő vagy bármilyen halhús, fűszerezzük be. Majd tegyük a réteslapokra, tetejére tehetünk leforrázott spenótlevelet, megsütött színes paprikahúst vagy akár lepirított gombaszeleteket is. Göngyöljük fel, mint a hagyományos rétest, és forró sütőben süssük pirosra. Ha vékonyabb rétes-rudakat formálunk belőle, akár vendégváró falatkáknak is felszeletelhetjük.
Ha végképp ragaszkodunk a karácsonyi rántott hal elkészítéséhez, picit változassunk a megszokott panírozáson. A kifilézett pontyhúst vágjuk be miliméterenként, úgy, hogy a bőrét ne vágjuk át. Így a még benne lévő szálkákat teljesen átvágjuk, és nyugodtan elfogyaszthatjuk. A beirdalt halhúst vágjuk ujjnyi csíkokra, mártsuk lisztbe, majd tojásba és forgassuk meg olajosmagvak és zsemlemorzsa keverékében. Héj nélküli napraforgómag, szeletelt mandula, durvára darált dió, szezámmag kerüljön fele-fele arányban a morzsába. Forró olajban süssük ki pár perc alatt.