Egy házibuliba a vendégek mindig éhesen érkeznek, és miután eltelt pár óra, az alkohol pedig megtette a hatását, újra tömeges evészet várható. Van néhány bevált recept, mellyel felkészülhetünk a korgó gyomrok és a másnapi macskajaj ellen.
Ugyanaz másképp
A házibuli hozzávalói a haverok, az ital, a zene, a szerelem és a kaja. Egy buli hangulatát sok minden befolyásolhatja: a húzós-bulizós nóták, a jó társaság, az alkohol mennyisége és a vacsora minősége is. Törvényszerű, hogy egy partiban, egy idő után - jó esetben a tánctól, a sok nevetgéléstől, és az elfogyasztott italoktól - újra éhes lesz a vendégsereg, a gondoskodó házigazda tehát nem árt, ha előre felkészül az éjféli fogásokra is.
A legjobban bevált harapnivaló egy buliban a főtt virsli mustárral és tormával, illetve a zsíros kenyér lilahagymával. De ha sokáig szeretnénk a buli jó hírét őrizni, rugaszkodjunk el a hagyományoktól. A virsliből is ki lehet hozni eggyel jobbat: tekerjük leveles vagy fél centi vastagságú kinyújtott vajas pogácsatésztába (finomabb, ha a tésztát tekerés előtt vastagon megkenjük mustárral vagy tormával!), és mint a felgöngyölt hasét, vágjuk három, négy centis darabokra. Csak tegyük rá egy sütőlapra, éjfél körül pedig mehet is a forró sütőbe.
A pogácsa is bevált finomság, ráadásul elkészíthetjük már napokkal a házibuli előtt. Ha a masszába juh- vagy tehéntúrót, esetleg áttört burgonyát keverünk, puhább lesz tőle a tészta. Használjunk hozzá vajat, mert annak finomabb az aromája, az összegyúráshoz pedig tejszínt, mert attól a süti omlósabb lesz. Az itókás banda kedvence lehet a káposztás, medve- vagy metélőhagymás változat is. Az előbbihez a lereszelt káposztát pirítsunk meg olajon - mintha káposztás cvekedlit készítenénk -, fűszerezzük őrölt borssal, majd ha kihűlt, ezt dagasszuk a pogácsa tésztába. Tuti siker!
Az elkészült pogácsákat kihűlés után tegyük műanyag zacskókba, majd mehet a fagyasztószekrénybe. Estefelé borítsuk kenyeres kosárkákba, és amikor a tetőfokára hág a buli, tegyük 120-130 fokos sütőbe 10 percre, így friss-ropogós meleg pogácsákkal kínálhatjuk vendégeinket.
Tartalmasabb falatok
Az egybesütött fasírttal is könnyű elbánni. Az alapanyagot darált dagadóból készítsük, fűszerezzük jócskán fokhagymával, tehetünk bele összevágott zöldpetrezselymet és bazsalikomlevelet is. Ha a kész masszát másfél centi vastagságúra lapítjuk, tehetünk a közepébe főtt tojásokat vagy sajtkockákat, illetve leforrázott spenótleveleket is. Felgöngyölés után tegyük tepsibe és süssük meg.
Ha kihűlt, szeleteljük egy centi vastagságúra, tegyük egy nagy pecsenyéstálra, köréje csemegeuborkát, ecetes almapaprikát és szeletelt fehérkenyeret tálaljunk. Kínálhatunk hozzá majonézes burgonyasalátát is, ezt is feljavíthatjuk csíkokra vágott ecetes uborkával és lilahagymával. Előző nap is elkészíthetjük.
A nagyi, amikor még volt kemencéje, és kenyeret készített a maradék kenyértésztából, hagymás-tejfölös pitét dobott össze pillanatok alatt. Ez is jó recept a megéhezett bulizóknak. Nem kell kenyértésztát dagasztani, elég, ha vásárolunk friss, előre elkészített pizza tésztát. Rátesszük egy sütőlapra, bőven megkenjük tejföllel, majd jócskán megszórjuk felkarikázott vöröshagymával, és máris mehet a forró sütőbe. Előre el lehet készíteni, mert hidegen is finom.
Kis tálkákba bespájzolhatunk vész esetére pár fajta kencét, mártogatót. Serpenyőben olívaolajon süssünk meg felszeletelt répát, paprikát, padlizsánt, vörös- és fokhagymát egy maréknyi tökmaggal. Dobjunk rá bazsalikomleveleket vagy zöldpetrezselymet. Tegyük egy konyhai gyorsvágó gépbe, daraboljunk rá füstölt tofut, daráljunk rá borsot és ízesítsük kevéske sóval, csorgassunk még rá az olívaolajból és daráljuk össze.
Tegyük kis tálkába a sültzöldséges humuszt és melléje száraz, fokhagymás kenyérkarikákat kínáljunk. Jó ötlet még a kapros túrókrém, pesztós sajtkrém vagy körözött, de ha még nem fáradtunk el az előkészületekben, összedobhatunk egy padlizsánkrémet is.