Vigyél új ízt a molyok életébe! - mondhatnák a vajszívű állatbarátok? A viccet félretéve felejtsük el a molyokat és gondoljunk a levendulára úgy, mint finom fűszerre. Levedulás receptek következnek!
A levendulát nyáron nem csak molyűzésre és illatosításra használhatjuk, hanem pikáns fűszerkeveréket is összeállíthatunk belőle. Franciaországban a következő kombinációban használják frissen sültekhez, grill húsokhoz, salátákhoz:
- 1 ek szárított bazsalikom
- 1 ek szárított majoránna
- 1 ek borsikafű
- 1 ek kakukkfű
- 2 ek narancshéj
- 1 morzsolt babérlevél
- 1 ek levendula
- 1 ek édeskömény
Ha bátrak vagyunk magában is kipróbálhatjuk virágait:
- A lila virágok jól mutatnak desszertek, hűsítő italok díszeként (pl. citromszorbettel kiváló)
- A friss vagy szárított virágot keverhetjük tejszínhabba, amit aztán friss gyümölcsre téve tálalhatunk
- Száraz fehér bort vagy pezsgőt is ízesíthetünk levendulával: egy-két hajtást áztassunk az italba néhány percre
- A levendulavirág forrázata hatásos nyugtatószer, segít álmatlanság és ideges gyomorpanaszok esetén is egy - két levendulahajtást elrejthetünk a porcukorba is, egy-két hét alatt összeérnek az ízek és az illatok (az új aromák kedvelőinek akár izgalmas ajándék is lehet)
Levendulás málnasaláta réteskosárban
Réteslapokat vágjuk fel 12 x 12 centiméteres kockákra. Négy kockát tegyünk egymás tetejére, majd ezzel béleljünk ki muffin sütőformákat. Minden muffin formához 4 lapot használjunk. Előmelegített sütőben 130 fokon pár perc alatt süssük pirosra. Ha elkészült vegyük ki a formából, majd tegyük egy nagy tányérra.
A málnákat tegyük egy nagy tálba, morzsoljunk rá pár szál friss vagy szárított levendula virágot. Óvatosan, hogy ne törjenek össze a szemek, töltsük meg velük a réteskosarakat.
Tetejére mézzel, reszelt citromhéjjal és bodzaszörppel ízesített joghurtot csorgassunk. Friss mentaággal, bodza és levendula virággal díszítsük. Tálalhatjuk vanília vagy málna fagylalttal is.
Mézes-levendulás báránynyárs
Hozzávalók négy személyre: 1 kg báránycomb, 1 teáskanál szárított levendulavirág, 1 csokor friss rozmaring, 1 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál méz, só, darát feketebors
A báránycombról vágjuk le a faggyús részeket, majd vágjuk két centis kockákra. Tegyük egy tálba, reszeljük rá a fokhagymát, adjuk hozzá a mézet, a levendulavirágot, az összevágott rozmaring levelet. Daráljunk rá borsot, csorgassuk meg olívaolajjal és ízesítsük kevéske sóval. Keverjük jól össze, majd tegyük a hűtőbe pár órára, hogy a fűszerek íze jól átjárja a húst.
Fűzzük fel bambusz pálcára, tehetünk közé lilahagymát és cikkíni szeleteket is, majd felforrósított serpenyőben, vagy kerti grillsütőben süssük mindkét oldalát pirosra.
Körítsük csőben sütött burgonyával, grillezett zöldségekkel, vagy kuszkusszal.
Levendulatorta
Hozzávalók: 5 db tojás, ¾ pohár cukor, ¾ pohár extra szűz olívaolaj, 1 citrom reszelt héja, 3 evőkanál citromlé, 1 pohár liszt, csipetnyi só. (1 pohár űrmértéke 250 ml)
Levendulakrémhez: fél pohár cukor, 3 evőkanál liszt, csipetnyi só, 1 teáskanál reszelt citromhéj, 1 db citrom leve, 2 db narancs leve, 1 db tojás sárgája, 1 evőkanál vaj, 3 dl tejszín, 3 evőkanál méz, 5-6 ág levendulavirág
A tésztához üssük a tojások sárgáját egy keverőtálba, öntsünk hozzá fél pohárnyi cukrot, majd elektromos habverővel keverjük addig, míg könnyű és habos nem lesz. Tegyük hozzá a citrom lereszelt héját, pár ág levendulavirágot, a citromlevet, az olívaolajat és keverjük hozzá a lisztet is.
Egy másik keverőtálba öntsük a tojások fehérjét, tegyük hozzá a csipetnyi sót, majd kezdjük el felverni kemény habbá. Ha már a fehérje habosodik, kis sugárban öntsük hozzá a maradék negyed pohárnyi cukrot, majd verjük addig, míg kemény hab nem lesz belőle.
Óvatosan, több adagban dolgozzuk a tojássárgás masszához, majd öntsük egy közepes méretű kerek vajjal kikent és liszttel meghintett tortaformába.
Tegyük forró sütőbe, és 150 fokon süssük 40-45 percen keresztül.
A töltelékhez keverjük össze egy kis lábasban a cukrot, lisztet, sót, a citrom és narancs levét. Állandóan kevergetve forraljuk fel, majd ha besűrűsödött vegyük le a tűzről. Még melegen keverjük hozzá a tojás sárgáját, a citromhéjat és a vajat.
Egy másik kis lábasba öntsük a tejszínt, kanalazzuk hozzá a mézet, és a letépkedett levendulavirágot, majd kis lángon párszor megkevergetve főzzük öt percig.
A levendulás öntetet kis sugárban, állandóan kevergetve dolgozzuk a citromos krémhez, majd tegyük a hűtőszekrénybe, hogy kissé besűrűsödjön.
Vágjuk kétfelé a tortát, majd kenjük meg a levendulás krémmel, tegyük rá a tetejét, és azt is kenjük meg. Szórjunk rá levendulavirágokat, majd porcukorral hintsük meg.
Ha a krémünk túl folyósra sikerülne, akkor ne kenjük meg vele a tortát, inkább a cikkre felvágott tésztát csorgassuk meg a levendulás krémmel, majd szórjuk meg a lila virágokkal.
Levendulás barackkompót
Hozzávalók: 10-12 db sárgabarack, 10 dkg cukor, 4 dkg vaj, 3 cl barackpálinka, 2 szál levendulavirág
Egy lábasban forrósítsuk fel a vajat, adjuk hozzá a cukrot és a barackpálinkát. Tegyük bele a félbevágott és kimagozott barackokat. Lassú lángon főzzük körülbelül 15-20 percig. A főzés felénél tegyük bele a levendula virágokat is. Ha elkészült megcsorgathatjuk vele kedvenc palacsintáinkat, tehetjük fagylalt tetejére, vagy akár tisztára mosott üvegekbe is. Ha télire szeretnénk belőle eltenni, akkor az alapanyag mennyiségét növeljük meg. A forrásban lévő kompóttal megtöltött üvegeket, azonnal zárjuk le, majd egy gyors mozdulattal fordítsuk fejre, így nem kell tartósítószert használnunk.
Levendulás eperlekvár
Hozzávalók: 1,2 kg eper, 500 gr befőzőcukor (2:1), 1 db citrom, 8 ág levendulavirág
Megtisztított epreket mossuk meg jól, majd csepegtessük le egy szűrőedényben. Tegyük egy lábasba, ha szükséges a nagyobb darabokat aprítsuk fel, majd keverjük össze a befőzőcukorral. Állandó kevergetés mellett kezdjük el főzni, majd a forrástól számított 3 perc múlva adjuk hozzá a citrom kifacsart levét, és a levendula virágokat. Forraljunk rajta még egyet, majd töltsük tisztára mosott üvegekbe a forrásban lévő lekvárt. Azonnal zárjuk le tetejét, utána pár percre állítsuk fejre, így nem kell tartósítószert használnunk az eltevéshez.
Őszibarackok levendulás szirupban, bogyós gyümölcsökkel
Hozzávalók: 4 szem őszibarack, 15 dkg cukor 2 dl víz, 3 ág levendulavirág, 3 szelet citrom, 20 dkg vegyes bogyósgyümölcs (málna, szeder, ribizli)
Öntsük a vizet egy közepes méretű lábasba, majd szórjuk bele a cukrot. Adjuk hozzá a levendulaágat és a citromszeleteket. Forraljuk körülbelül 5 percig, míg a cukros lé kissé sűrűsödni nem kezd. Tegyük bele a félbevágott és kimagozott barackokat, majd lassú tűzön főzzük két percig. Néhányszor forgassuk meg a szirupban a barackokat, majd vegyük le a tűzről és hagyjuk a levendulás szirupban kihűlni.
A ribizlit szedjük le a szárairól, majd a többi gyümölcsökkel együtt mossuk meg. Tegyük egy szűrőedénybe és csepegtessük le jól.
Tálaljunk személyenként két-két barackot desszertes tányérokra, majd tegyük a bogyós gyümölcsöket a szirupba. Óvatosan forgassuk össze, és kanalazzunk a kitálalt barackok magházába. Dekoráljuk friss mentaággal. Finomabb ha mellé egy-egy gombóc vanília fagylaltot kanalazunk.