A legkorábbi friss, cserepes fűszernövényünk, amit a piacokon is be tudunk szerezni az a metélőhagyma, más nevén snidling. A liliomfélék családjába tartozó növénynek ételfiatalító, frissítő hatásait mutatjuk be.
Ha már többször megnyirbáltuk, apró, pici hagymáit nem érdemes a kukába dobni, hanem érdemes kiültetni szabad földbe. Jól fogja majd érezni magát a veteményes kert szélében, vagy akár a virágoskert szegélyének is kiváló. Lila virágai (persze, ha nem vagdossuk állandóan) éveken keresztül színfoltja is lehetnek kertünknek.
A növényben található mustárolajoknak köszönhető csíraölő és rákellenes hatása is. Több tanulmány szerint a metélőhagyma serkenti a zsíremésztést és koleszterincsökkentő hatású. Fűszernövényként nálunk a középkortól vált ismertté. Az akkori gyógynövény-doktorok ajánlották gyomorproblémáknál, székrekedésnél, melankólia, és nem tréfa: nagyothallás esetén.
A szívbarát kálium, a csontépítő kalcium, a görcsoldó magnézium, az immunerősítő C-vitamin különösen nagy mennyiségben található meg a metélőhagymában. Ez a közkedvelt növény gyakorlatilag minden ételhez illik. Jól feldolgozható fűszervajhoz, túróhoz és szószokhoz. Köretekhez apró csövecskékre vágjuk a friss szárakat, lehetőleg konyhai ollóval, nehogy a rostok sérüljenek és az illóolajok eltávozzanak. Tároláshoz tegyük üvegpohárba a friss szárakat. Finomra aprítva mélyhűthető.
A friss metélőhagyma gyorsan elfonnyad és erős, kellemetlenül keserű lesz. A szárított metélőhagyma hosszú ideig fogyasztható. Használata esetén felveszi az étel nedvességtartalmát, így teljes értékűvé válik. A metélőhagymát nem szabad az étellel együtt főzni, csak közvetlenül az étel elkészülte előtt használjuk. Nem csak ízesítésre, hanem élénk színe miatt tálak, ételek díszítésére is alkalmas.
A snidling évelő metélőhagyma, az uborkaágyások mellett hajt hasznot, a gombás betegségek veszélyét csökkenti. Érdemes belőle egy hosszú, sűrű sort vetni tavasszal, ebből néhány tövet ősszel már be lehet cserepezni, de hagyni kell, hogy jól átfagyjanak kint a földlabdák, és kora tavasszal a konyhaablakban lehet őket hajtatni. A legjobb ízű azonban áprilisban a szabadban frissen hajtott levél, ami a napot is látta! Ha kíméletesen aratjuk, éveken át terjed, sarjadzik, magot is szór.
Tormaleves
Hozzávalók:
- 1 fej vöröshagyma
- 1 evőkanál vaj
- 3 db nagyobb méretű burgonya
- 1 dl tejszín
- 2 evőkanál ecetestorma
- 1 db zöldségleves kocka
- darált bors, só
- őrölt szerecsendió
Forrósítsuk fel a vajat egy fazékban, majd tegyük bele a finomra összevágott vöröshagymát. Pároljuk pár percig, és utána adjuk hozzá a kis kockákra összevágott hámozott burgonyát. Öntsünk fel annyi vízzel, hogy kétszeresen ellepje. Daráljunk rá borsot, ízesítsük sóval, leveskockával és kevéske őrölt szerecsendióval. Főzzük körülbelül negyed órán keresztül, majd merülő mixerrel pürésítsük. Tegyük vissza a tűzre, öntsük hozzá a tejszínt, tegyük hozzá az ecetes tormát, majd forraljuk még egyszer össze.
Tálaljuk leveses csészékbe, tetejét összevágott metélőhagymával megszórhatjuk. Finomabb a leves, ha a füstöltsonka főzőlevét használjuk az elkészítéséhez.
Gyógyfűszeres sült csirkemell
Hozzávalók:
- 4 db csirkemell filé
- 1 pohárnyi fehér szárazbor
- 2 szál újhagyma
- másfél decinyi tejszín
- 1 evőkanál ecetestorma
- 2 evőkanál mustár
- 2-2 ág friss tárkony
- snidling
- petrezselyem zöldje, bazsalikom (ha nincs, friss fél-fél teáskanálnyi szárítottal is elkészíthetjük)
- 2 evőkanál vaj
- 2 evőkanál olívaolaj
- fél darab zöldségleves kocka
- darált bors
Csorgassuk meg a csirkemelleket olívaolajjal, daráljunk rá borsot, és szórjuk meg sóval, tegyük pár órára a hűtőbe. Tehetünk rá az összevágott fűszerlevelekből is, úgy még ízletesebb lesz a hús.
Forrósítsuk fel a vajat egy nagy serpenyőben, tegyük bele a fűszerezett csirkemelleket, majd mindkét oldalát süssük elő két-két percig. Vegyük ki egy tányérra, a serpenyő alatt vegyük vissza lángot, majd adjuk hozzá a mustárt, öntsük rá a tejszínt és a fehérbort. Szórjuk bele az összevágott fűszerleveleket, ízesítsük leveskockával, ecetestormával és forraljuk fel. Tegyük vissza az elősütött húst, majd lefedve, kis lángon pároljuk még 5-6 percig. Ha szükséges az elpárolgott, besűrűsödött mártást pótoljuk kevéske vízzel.
Ha elkészült vegyük ki a mártásból, szeleteljük fel, tegyük egy nagy tányérra. Melléje párolt zöldségeket, rizst tálaljunk, majd csorgassuk meg a gyógyfűszeres mártással.
Spenótos-spárgás borsóragu
Hozzávalók:
- 1 csokor zöldspárga
- 30 dkg spenótlevél
- 1 csokor újhagyma
- 1 evőkanálnyi vaj
- 3 dl zöldségleves
- 2 dl tejszín
- 1 evőkanál liszt
- 1 pohárnyi zöldborsó
- fehérbors
- cukor
- fél citrom reszelt héja
- só
- citromlé
Tisztítsuk meg a spárgákat, fás végét vágjuk le, vágjuk három centis darabokra, majd mossuk meg alaposan. Forrásban lévő sós vízben főzzük két-három percig, majd azonnal szedjük át hideg vízzel telt edénybe. Ha kihűlt csepegtessük le jól.
Egy közepes méretű lábasban forrósítsuk fel a vajat, tegyük bele a felkarikázott újhagymát, majd pároljuk pár percig. Adjuk hozzá a zöldborsót, öntsünk rá a zöldséglevesből, sóval, kevéske őrölt fehérborssal ízesítsük, és lefedve pároljuk, még a borsó puha lesz. Ha a pároló levét is elfőtte, szórjuk rá a lisztet, keverjük össze, majd öntsük rá a maradék levest (ha nincs levesünk, vízzel elkevert zöldségleves kockát is használhatunk), és dúsítsuk tejszínnel.
Adjuk hozzá a megmosott és nagyobb darabokra tépett spenótot, majd ha összeesett tegyük bele a leforrázott spárgát is. Jól forraljuk össze és a végén kevéske citromlével, és reszelt citromhéjjal tegyük még pikánsabbá. Körítésnek kapros újburgonyát készítsünk.
Kapros újburgonya
Apróbb burgonyákat válogassunk, hámozzuk meg, majd tegyük fel főni sós vízbe.
Egy nagy serpenyőben forrósítsunk fel vajat, tegyünk bele durvára összevágott friss kaprot, és futtassuk meg benne. Szűrőkanállal szedjük át a megfőtt burgonyákat, forgassuk össze jól a kapros vajban, és forrón azonnal tálaljuk.
Készíthetjük összevágott metélőhagymával, csomborral, kerti zsázsával, zöldpetrezselyemmel, zellerlevéllel vagy akár bazsalikommal is.
Rucolás túrókrém
Hozzávalók:
- 25 dkg tehéntúró
- 25 dkg juhtúró
- egy nagy maréknyi rucola
- 1 csokor metélőhagyma
- 1 evőkanál vaj
Mossuk meg hideg vízben alaposan a rucolát, majd tegyük egy szűrőedénybe, várjuk meg még jól lecsepeg. Vágódeszkán aprítsuk egy centis darabokra.
Tegyük a túrót egy keverőtálba, adjuk hozzá a szobahőmérsékletű vajat, majd elektromos habverővel addig keverjük még könnyű habos lesz. A végén keverjük bele az összecsapkodott rucolát, és a metélőhagymát.
Barna kenyérre vagy sós kekszre kenve, sonkával vagy sajttal kiváló reggeli, vagy vendégváró falat készíthető belőle.
Kapcsolódó linkek: