A füge nálunk még mindig egzotikumnak számít. Most egy újabb receptet mutatok, amiben felhasználhatod.
Hozzávalók a tésztához:
- 15 dkg vaj
- 10 dkg porcukor
- csipetnyi só
- 2 db tojás sárgája
- 25 dkg liszt
Töltelékhez:
- 5 dkg marcipánmassza
- fél dl tej
- 8 dkg vaj
- 8 dkg cukor
- fél citrom reszelt héja
- 1 db tojás
- 3 evőkanál étkezési keményítő
- 8 dkg darált mandulabél
- 1 evőkanál rum
- 8-10 db füge
- 2 evőkanál citromlé
A tésztához tegyük a szobahőmérsékletű vajat egy keverőtálba, tegyük hozzá a porcukrot és a sót. Elektromos keverővel habosítsuk körülbelül öt percig, majd csorgassuk bele a tojások sárgáját, és kis adagokban dolgozzuk hozzá a lisztet.
Kapcsoljuk le a gépet, öntsük a tésztát liszttel meghintett deszkára és gyúrjunk belőle cipót. Tegyük egy tányérra és legalább fél órán keresztül pihentessük hűtőszekrényben.
A tésztát lisztezett deszkán nyújtsuk ki fél centi vékonyságúra, majd béleljünk ki vele vajjal kikent és liszttel meghintett kosárkaformákat (használhatunk muffin- vagy pudingformákat is). A felesleges tésztát a forma széleinél késsel vágjuk le.
A töltelékhez vágjuk kis darabokra a marcipánmasszát, tegyük egy keverőtálba, öntsük rá a felforrósított tejet, majd várjunk vele, amíg megpuhul, és utána keverjük simára. Tegyük hozzá a cukrot, a reszelt citromhéjat és a hideg vajat. Elektromos habverővel habosítsuk tíz percig, míg könnyű és krémes nem lesz.
Öntsük bele a tojást, a rumot és a citromlevet, keverjük jól össze, utána kis adagokban dolgozzuk hozzá a darált mandula, liszt és a keményítő keverékét.
Töltsük meg a kibélelt formákat háromnegyedig a mandulás krémmel, a tetejére helyezzük a cikkekre feldarabolt fügét. Tegyük sütőlemezre, és forró sütőben 150-160 fokon süssük körülbelül 25-30 percen keresztül.
Ha elkészült, még melegen kanalazhatunk rá vaníliafagylaltot, és úgy szervírozhatjuk. Ha kihűlt, a formából könnyen kivehetjük és tányérokon tálalhatjuk.