Krémlevesek készítésekor ne használjunk zsiradékot a zöldségek dinszteléséhez. Sűrítéshez inkább zöldségfélékből tegyünk többet, hogy maga a zöldség sűrítse be a levest. Tejföl, tejszín helyett inkább sovány tejjel készítsük a leveseket, főzelékeket. További karcsúsító tippek a cikkünkben.
Használjunk fűszerezéséhez friss fűszernövényeket, hogy még jobban kiemeljék az ízeket.
A salátákhoz ne használjunk majonézes, tejfölös önteteket. Készítsük natúr joghurtból, kefirből vagy olívaolaj, ecet, citrusok frissen facsart levének keverékéből a dresszinget. A sűrűbb, krémes salátákhoz, mint a burgonyasaláta, készítsünk görög joghurtot (a sima joghurtot vászonkendőbe téve lecsöpögtetjük) mártásnak.
Galuskához, tésztákhoz használjunk teljes kiőrlésű liszteket. Keverjünk a galuska masszába búza- vagy zabkorpát is. Így rostokban gazdagabb és kalóriaszegényebb galuskát tudunk készíteni.
A hagyományos párolt fehér rizst váltsuk fel barnarizzsel. A barnarizsnek magasabb a rosttartalma, segíti az anyagcserét. Ezt sós vízben kell kifőzni, akár körítésként vagy párolt zöldségekkel is tálalhatjuk.
Tavasszal fogyasszunk primőr zöldségeket, iktassuk ki menünkből a szárazbabbal, lencsével, sárgaborsóval készült ételeket. Ezek téli hideg napokra való, energiadús hozzávalók.
A reggeli müzli vásárlásakor olyan keveréket tegyünk a kosarunkba, ami nem cukrozott, főként pelyhesített gabonát és olajosmagot, aszalt gyümölcskeveréket tartalmaz. Gyümölcsös-édes joghurt helyett öntsük nyakon teával, és szeleteljünk rá friss gyümölcsöket.
Rakott zöldségekből készült ételeknél inkább soványabb szárnyas húst vagy marhát daráltassunk le a hentessel. Hagyományos rizs helyett árpagyöngyét, tejszín és tejföl helyett joghurtot használjunk a rakott étel elkészítésekor.
Kalóriaszegényen készíthetünk könnyű vacsorát úgy, hogy a befűszerezett csirkemellet vagy halhúst fóliára tesszük, tetejére halmozunk ujjnyi csíkokra összevágott zöldségeket. Majd picit megcsorgatjuk olívaaljjal, jól becsomagoljuk, és sütőben 25-30 perc alatt készre pároljuk. Így nem csak kalóriaszegény, de vitaminokban gazdagabb és ízesebb ételt tudunk készíteni. Használhatunk sütőzacskót vagy pároló edényt is.
Zöldségek párolásakor általában vajat vagy olívaolajat használunk. Ezeket megspórolhatjuk, ha a darabokra felvágott zöldséget gőzölő edényben készítjük el. Ha nincs gőzölő edényünk, akkor egy fém tésztaszűrőt helyezzünk a forrásban lévő víz fölé, majd fedjük le jól az edényt, és pár perc alatt pároljuk készre a zöldségféléinket.
Reggeli gyümölcsturmixunkat is elkészíthetjük kevesebb kalóriával. Zsíros tej helyett használjunk soványat, vagy ásványvizet használjunk a turmixoláshoz. Ne feledjünk el közékeverni pár evőkanál gabonakorpát. Ez segíti az anyagcserénket, ami nagyon fontos a helyes táplálkozásban.
Főzelékek készítésekor több zöldségfélét használjunk, a zsíros tejszín és a tejföl használatát mellőzzük, inkább a zsírszegény tejfölt részesítsük előnyben. Habarás és rántás helyett a sok zöldségből készült főzelékbe keverjünk bele kézi mixerrel, hogy az összepürésített alapanyagok sűrítsék be a főzelékeinket.
A fasírozottat általában kenyérrel szaporítjuk. E helyett keverhetünk bele főtt barnarizst, árpagyöngyét, hajdinát vagy kölest. Ha mindenképp kenyérrel készítjük, akkor teljes kiőrlésű kenyeret válasszunk. A forró bő olajban való sütés váltsuk fel a kényelmesebb és egészségesebb változatra. Tegyük egymás mellé a kiformázott fasírtokat sütőpapírral borított tepsibe, majd pár csepp olívaolajjal csorgassuk meg, és süssük meg forró sütőben.
A hagyományos rántott hús nagyon finom, viszont sok felesleges olajat szív magába a sütésekor. Fogyókúrás idószakban részesítsük előnybe a panír nélküli húsokat: grillrácson, kerti grillsütőben vagy serpenyőben süssük meg a húst. Húsokhoz is használhatunk sütőzacskót, pároló edényt.