Szüret idejére jól jön a bográcsos főzögetés! A szabadban főzés elengedhetetlen kelléke a bogrács: nemcsak hagyományos magyar ételeket, de vegetáriánus, zöldséges finomságokat is elkészíthetünk benne.
Krumplileves szegfűgombával
Ha zápor után főzicskézünk a szabadban, és van a közelben rét, akkor könnyem összegyűjthetünk illatos szegfűgombákat. Bár a gyűjtést csakis hozzáértő emberek végezzék!
Tegyünk a bogrács aljába kevéske zsiradékot, ez lehet olíva vagy étolaj is, dobjunk bele összevágott vöröshagymát és pár szál felkarikázott sárgarépát. Pároljuk addig, még a hagyma üveges lesz. Szórjunk rá kevéske pirospaprikát és engedjük fel vízzel. Tegyük bele a felkockázott krumplit, majd sóval, kevéske őrölt borssal fűszerezzük.
Kereshetünk bele kakukkfüvet, a réten ezt is megtalálhatjuk. Ha nincs, akkor tehetünk bele szárítottat is. Reszeljünk hozzá kevéske szerecsendiót, de akár tárkonyosan is elkészíthetjük, jó ízt ad neki még a babérlevél is. Ha már rotyog, tegyük bele a megtisztított és megmosott szegfűgombákat is. Úgy a legfinomabb, ha jó tartalmas, ne sajnáljuk belőle az alapanyagokat, a végén hozzáforralhatunk tejfölt is. Persze füstölt kolbásszal is megturbózhatjuk.
Rázogatós dunai halászlé
A bogrács aljára rétegezzük a pár nagyfej felkarikázott vöröshagymát, felszeletelt pontyot, harcsát, és törpeharcsát. Öntsünk rá annyi vizet, hogy éppen csak ellepje. Amikor már erősen forr, szórjuk rá pirospaprikát. Nem szabad kevergetni, csak rázogatni kell a bográcsot, nehogy leégjen. Sóval, erős paprikával ízesítsük, majd csak a legvégén tegyük bele a tejet és az ikrát.
Tárkonyos-medvehagymás barnarizskása
Töltsük félig vízzel a bográcsot, majd forraljunk fel, adjunk hozzá pár fej összevágott vöröshagymát, sóval és pár levél babérral ízesítsük. Szórjunk bele barnariszt, csak annyit, hogy egynegyede legyen a víz mennyiségének. Állandóan kavargatva főzzük. Fűszerezzük medvehagymával, borsikafűvel, tárkonnyal - használhatunk szárítottat is - majd ha a rizsszemek puhulni kezdenek, adjunk hozzá összekockázott gyökérzöldséget és káposztát. Pár perc főzés után tálaljuk tányérokba. Egészséges egytálétel, ezt már a honfoglaló őseink is készítették.
Pásztorok tarhonyája
Vágjunk kockára egy vastag szelet füstölt szalonnát, majd tegyük a bográcsba és olvasszuk ki zsírjától. Szórjunk rá két nagy maréknyi tarhonyát, és kevergetve pirítsuk aranysárgára. Adjuk hozzá egy fej finomra összevágott vöröshagymát, kicsit fonnyasszuk meg, majd szórjunk rá egy kanál pirospaprikát. Keverjük össze és öntsük fel egy liternyi vízzel. Tegyük hozzá két feldarabolt zöldpaprikát és paradicsomot, egy kilónyi összekockázott burgonyát és két szál felkarikázott füstölt kolbászt. Sóval és kevéske őrölt borssal fűszerezzük. Lassú lángon, néha megkevergetve főzzük puhára.
Készítsük el reform módon!
Húsos szalonnát vágjunk csíkokra, majd kevéske olívaolajon a bográcsban pirítsuk meg. Szórjuk rá a tarhonyát, majd pirítsuk meg. Adjunk hozzá felkarikázott újhagymát és pár gerezd összezúzott fokhagymát. Öntsük fel dupla mennyiségű vízzel, és tegyünk bele kockára vágott sütőtököt és spenót vagy mángold leveleket. Sóval, kevéske őrölt borssal és zöldségleves kockával, és összecsapkodott zellerlevéllel ízesítsük. Ha felforrt húzzuk el a parazsat alóla, hogy szép lassan összepárolódjon.
Parázs mellett szunyókáló köcsögbab!
Bár ez nem bográcsos étel, de szüret idején igen praktikus, és régi Mohácsi hagyományokat is ápol. Parázsló tűz köré teszik a megtöltött köcsögöket, és még szüretelnek, vagy a földeken dolgoznak a hősugárzástól megfő benne az étel.
Már előző nap bele kell tenni a babot, és fel kell engedni vízzel, hogy beáztassuk, így könnyebben meg fog majd főni. Hozzá kell tenni összevágott leveszöldséget, egy darab cseresznyepaprikát, darabka kolbászt, és a parázs közelébe kell tenni. Kis idő múlva a hősugárzástól egyik oldala el kezd keringve forrni, így még kevergetni sem kell, az áramlás megoldja azt is. Ha a bab megpuhult benne, máris neki lehet állni a szüreti ebédnek. Ahányan rész veszünk a lakmározásban, annyi köcsögöt kell számolni.