Az olaszok tudják a tutit, kőmozsárban zúznak péppé bazsalikomlevelet extra szűz olívaolajjal, fenyőmaggal, fokhagymával és parmezán sajttal. Receptek következnek pesztóval!


Az olasz pesztó szó jelentése: mártás. A szó hallatán egybehangzóan állíthatjuk, hogy egy finom, halványzöldes színű pépes fűszerkrém jut az eszünkbe. Ezt virágzás idejében szedett bazsalikomlevélből, jó minőségű hidegen sajtolt olívaolajjal készítenek kőmozsárban, amihez fenyőmagot, parmezán sajtot, fokhagymát és egy csipetnyi sót tesznek, és az egészet péppé zúzzák.
Mediterrán mártás, a napfény ízű pesztó
A fűszermártást kifőzött tésztákhoz, levesekhez keverik, salátákat csorgatnak meg vele, de sütés előtt pecsenyékre is kenik. Fenséges ízét a napérlelt leveleknek és az extra szűz olívaolajnak köszönheti.
Pesztó

Pesto-t másféle fűszeres levélből, olajos bogyóból is lehet készíteni, dióval, tökmaggal, napraforgómaggal, mandulával vagy akár pisztáciával is. Létezik édes változata is, citromfűből, narancslikőrrel, marcipánnal, ezzel édességeket, gyümölcsöket csorgathatunk meg.

A Pesto merőben más, mint a megszokott tésztaszószok. Olyan különleges összetevőkből áll, mint a bazsalikom, az extra szűz olívaolaj, a Grana Padano és Pecorino sajtok, illetve a fenyőmag, ezáltal egy intenzív aromavilágú szószt kapunk, amelyből egy tányér tésztához elég 2-3 teáskanálnyit hozzákevernünk, hogy igazi olasz fogást varázsoljunk asztalunkra. A Pesto fenséges aromájához a Bertolli frissen főtt spagetti vagy linguini tésztát ajánl.

A Bertolli Pesto Rosso a hagyományos zöld Pesto-hoz hasonlóan rendkívül intenzív ízvilágú tésztaszósz - ugyanakkor a magyar ízléshez a legközelebb álló eredeti olasz szósz. Legfőbb összetevője a paradicsom, de a megszokott paradicsomos tésztaszószoknál tartalmasabb: eredeti olasz Grana Padano és Pecorino sajtokkal (a parmezán különböző változatai) készül, utánozhatatlan ízvilágát a bazsalikomnak, a fenyőmagnak és a kesudiónak köszönhetően nyeri el. És természetesen az extra szűz olívaolajat is tartalmaz.

Néhány szó a Pesto alapanyagairól!

Bazsalikom a legtöbb mediterrán étel alapvető fűszere. A friss levelek édes zamatúak, a legkiválóbb ízhatást friss paradicsommal, egy kevés extra szűz olívaolajjal érhetjük el, de bármely paradicsomos fogáshoz kitűnően alkalmazható fűszer. A bazsalikom izgalmassá teszi a rizssalátákat, jól illik a cukkínihez, babhoz, gombához. Íze elég erőteljes ahhoz, hogy a fokhagyma mellett is élvezhető maradjon, amivel együtt alapja a klasszikus pesto szósznak.

Bazsalikom
A fenyőmag (pinoli) az olasz konyha kedvelt csemegéje. Az értékes magok kinyerése nem egyszerű feladat, kézzel kell azokat kipiszkálni a különböző fenyőfélék, az európai mandulafenyő - és a havasi cirbolyafenyő nagyméretű tobozaiból. A cirbolyafenyővel kicsit nehezebb az olaszok dolga, mivel toboza nem nyílik fel, ezért a finom mag az érés után is a tobozban marad.
Ahhoz, hogy kinyerjük a magokat, mérsékelten meleg kemencébe kell helyezni, hogy kipattogjanak a magok. A kis fenyőmagok különlegessége a dióra emlékeztető illat és a mandulához hasonló zamat.

Fokhagyma a fűszeres hideg és meleg ételek erős ízesítője. A fokhagymának számos felhasználása ismert. Lássunk néhányat ezek közül: Dörzsöljünk el egy gerezdet a salátástál belsején a saláta ízesítéséhez. Adjunk egy, vagy két gerezdet az öntethez, vagy készítsünk fokhagymás ecetet, vagy olívaolajat. Törjük össze vajjal és süssük meg francia cipóban. Ízesítsük vele a grillezett húst, vagy halat. Sütés előtt tűzdeljük meg a húst fokhagyma gerezdekkel. A fokhagyma önállóan is megsüthető, levelei enyhébb ízűek.

A parmezán Parma városából származik. Kétféle parmezánt különböztetünk meg: Parmigiano reggiano-t, illetve Grana Padano-t. Olaszországban minden vendéglői asztalon megtalálható a reszelt parmezán. Íze nagyon markáns, így keveset kell belőle használni. Állaga kőkemény, melyet külön erre a célra készült reszelővel reszelnek. A parmezánt évekig érlelik (minimum két évig), amely aztán az árán is meglátszik. Utána viszont akár 20 évig is eláll. Minél idősebb, annál erélyesebb, markánsabb az íze. A híres olasz tésztákat parmezánnal szórják meg, felhasználják pastához, ételek megszórására, ízesítésére.

Ha jó minőségű olívaolajat kívánunk előállítani, nem telhet el 24 óránál több a szürettől az olívaolaj kipréseléséig. Az olajbogyót jól szellőztetett szobában tárolják. Ezt követően mosással eltávolítják a természetes szennyezőket (talaj maradványok, levelek és ágak), majd forgó kerekeket, vagy kalapácsokat tartalmazó mechanikus rendszer segítségével kipréselik az olajbogyót. A keletkező olajbogyó pasztát kíméletesen gyúrják az olaj szeparálásának lehetővé tétele céljából, majd az olajat ülepítéssel és centrifugálással választják el a masszától. A keletkező extra szűz olívaolajat megfelelő tartályokban történő tárolás után szűrik és palackozzák. A folyamat során sem oldószert, sem hőt nem alkalmaznak. Extra Szűz olívaolaj jelentése: az olívabogyó első hideg préseléséből származó olívaolaj.
Olivaolaj

Bazsalikomos pesto

Hozzávalók:

  • 50 g bazsalikomlevél (3-4 köteg)
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 25 g kemény Pecorino sajt reszelve
  • 25 g parmezán sajt reszelve
  • 2 evőkanál fenyőmag , só
  • 75 ml olívaolaj
Bazsalikomos pesztó
Mossuk meg alaposan a bazsalikomot, majd szárítsuk meg. Főzzük elő a fokhagymát a következőképp: 30 másodpercre mártsuk a forró vízbe a gerezdet, majd tegyük hideg víz alá, ezután hámozzuk meg. A fenyőmagokat hirtelen pirítsuk meg forró sütőben, de vigyázzunk: ne hagyjuk lebarnulni őket!
Tegyük a bazsalikomot, a fokhagymát a reszelt sajtokat, a pirított fenyőmagokat, sót és olívaolajat a mixerbe és turmixoljuk addig, amíg csomómentes, zöldes pasztát nem kapunk.

Öntsük a szószt egy tiszta üvegcsébe, csöpögtessünk rá pár csepp olajat, csak annyit, hogy a tetején egy fedőréteget képezzen, majd zárjuk le az edényt és mehet a hűtőbe. Tartósítószer nélkül néhány napig áll el. Használhatjuk tésztaszószként, kenyérre is kenhető, de sajtokhoz vagy salátákhoz is kiváló.

Pesztós rizssaláta

Hozzávalók:

  • 500 gr főtt rizs
  • 2 evőkanál Bertolli extra szűz olívaolaj
  • 1 csokor friss bazsalikom
  • 3 evőkanál Bertolli Verde bazsalikom pesto
  • fél citrom leve
  • 3 evőkanál parmezán sajt
  • fél maréknyi dióbél
  • só, őrölt bors
  • 3 szál újhagyma

Pesztós rizssaláta

Tegyük a tálba a megfőzött és kihűlt rizst, adjuk hozzá az összetépkedett bazsalikomlevelet, olívaolajat, pesto-t, citrom levét, felkarikázott újhagymát, reszelt parmezánt, és a pirított diót. Sóval és őrölt borssal ízesítsük. Keverjük jól össze, majd tegyük a hűtőbe pár órára, hogy az ízek jól összeérjenek.

Pesztós csirkemell

Hozzávalók:

  • 4 db csirkemell filé
  • 3 evőkanál Bertolli extra szűz olívaolaj
  • 20 dkg koktélparadicsom
  • 3 evőkanál Bertolli Verde bazsalikom pesto
  • 2 dl tejszín
  • 1 ág friss bazsalikomlevél
  • só, darált bors
  • sült csirke fűszerkeverék

Pesztós csirkemell

A csirkemell filékre csorgassunk kevéske olívaolajat, daráljunk rá borsot, majd szórjuk meg a sülcsirke fűszerkeverékkel. Pár órára tegyük a hűtőszekrénybe, hogy a fűszerek ízes jól átjárja a csirkehúst.

Forrósítsunk fel két evőkanálnyi olívaolajat egy serpenyőben, majd tegyük bele a befűszerezett melleket. Közepes lángon mindkét oldalát süssük 4-5 percig.

Kanalazzuk a csirkemell közé a bazsalikom pesto-t, forrósítsuk fel a sütőzsiradékban, majd öntsük rá a tejszínt. Daráljunk a szószra borsot, ízesítsük kevéske sóval, majd kis lángon pároljuk még pár percig. A csirkemelleket időnként fordítsuk meg a szószban. Mielőtt levennénk a tűzről, keverjük hozzá az összetépkedett bazsalikomleveleket és a félbevágott koktélparadicsomot.

Forrón tálaljuk tányérokra, csorgassuk meg a pesztos szósszal, köretnek párolt zöldségeket, rizst vagy kifőzött tésztát készítsünk.

Pesztós kenyértekercs

Hozzávalók kenyérhez:

  • 35 dkg búzaliszt
  • 15 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
  • 3 evőkanál olívaolaj
  • 2 teáskanál só
  • 1 csomag szárított élesztő
  • 3 dl langyos víz

Töltelékhez:

  • 2-3 evőkanál Bertolli extra szűz olívaolaj
  • 3-4 evőkanál Bertolli Verde bazsalikom pesto

Pesztós kernyértekercs


Tegyük egy dagasztóedénybe a liszteket, szórjuk rá a sót, szárított élesztőt és csorgassuk rá az olívaolajat. Kapcsoljuk be a dagasztógépet, majd csorgassuk hozzá a langyos vizet. Addig keverjük, míg a tészta az edény falától elválik. Kapcsoljuk ki, takarjuk le tiszta konyharuhával, majd tegyük langyos helyre és kelesszük kétszeresére.

Ha kétszeresére dagadt, borítsuk egy liszttel meghintett deszkára, gyúrjuk át jól, majd sodrófával nyújtsuk ki egy centi vastagságúra. Kenjük meg olívaolajjal, majd pesto-val, göngyöljük fel mint egy tekercset, majd vágjuk 5-6 centis darabokra. A darabokat tegyük muffin sütőbe, kelesszük még 15 percig, majd előmelegített sütőben 170 fokon süssük 35-40 percen keresztül.

Elkészíthetjük, úgy is, hogy a megtöltött és feldarabolt szeleteket egymás mellé helyezzük egy nagy tepsiben, majd kelesztés után sütjük meg.