A padlizsán sosem volt a magyar konyha kedvenc zöldsége, de az olasz kaják és a vegetáriánus étkezés terjedése óta egyre népszerűbb.

Pedig a padlizsán (vagy ha úgy tetszik tojásgyümölcs, esetleg törökparadicsom) nagyon is értékes zöldség. Magas tápértéke miatt akár a hús helyettesítésére is alkalmas lehet, persze azokat a fehérjéket nem pótolja, amelyek csak a húsfélékben találhatók meg. Szóval ez a lila, csepp alakú csodazöldség a héjában sokféle antioxidánst rejt, amelyek tudósok szerint segíthetnek a daganatos betegségek megelőzésében.

Sokáig pont a lila héj miatt nem fogyasztották az emberek, elterjedt ugyanis róla egy legenda, miszerint mérgező. Pedig ez nem igaz, bár a régen használt padlizsánfajták valóban kicsit kesernyés ízűek voltak. Ma már nyoma sincs a keserű íznek, így már semmi akadálya, hogy egészséges és tápláló részévé váljon mindennapi táplálkozásunknak.

Idehaza még mindig kevés vásárló nyúl a polcra padlizsánért, fura színe és ismeretlen íze miatt; no meg azért, mert nem tudjuk, mit is készítsünk belőle. De hát itt van Kaldeneker György, aki megmutatja, hogyan lehet padlizsánból finomat és vegát készíteni!

 

Paradicsomos rakott padlizsán

Hozzávalók:

  • 3 db padlizsán
  • 1 csomag Bertolli fokhagymás paradicsomszósz
  • 3 szem paradicsom
  • 2 dl Bertolli Gentile olívaolaj
  • 3 csomag mozarella sajt
  • 2 ág friss bazsalikom
  • 2 gerezd fokhagyma
  • darált bors
  • reszelt parmezán sajt

A padlizsánt mosás után, hámozás nélkül vágjuk fel egyforma, körülbelül egy centis szeletekre. A végeit se dobjuk el, mert még szükségünk lesz azokra! A padlizsánszeleteket szórjuk meg sóval, majd kenjük meg mindkét oldalukat olívaolajjal. Forrósítsunk fel egy nagy serpenyőt, csorgassunk bele kevéske olívaolajat, majd süssük meg benne a szeleteket. Sülés közben a padlizsán húsa megpuhul, a héja pedig ropogósra pirul.

Egy másik serpenyőben forrósítsunk fel pár evőkanálnyi olívaolajat, tegyük bele a felszeletelt fokhagymát, majd pirítsuk fél percig. Adjuk hozzá az időközben felkockázott padlizsáncsücsköket és süssük pár percig.

Dobjuk rá a feldarabolt paradicsomot és öntsük rá a tasaknyi paradicsomszószt. Fűszerezzük bazsalikomlevéllel, darált borssal és sóval, majd lassú lángon főzzük 5-6 percig.

Paradicsomos rakott padlizsán


Kenjünk ki olajjal egy nagy, tűzálló tálat, az aljára fektessünk le egy sor megsütött padlizsánszeletet. Könnyebben kezelhető, ha nem érnek össze a szeletek a tál alján.

Pakoljunk a padlizsánrétegre egy-egy vastagabb szelet paradicsomkarikát, egy-egy bazsalikomlevelet, majd egy-egy szelet mozarella sajtot. Daráljunk rá borsot, majd öntsük le egy-két evőkanálnyi paradicsomdarabkával és padlizsáncsücskökkel dúsított paradicsomszósszal.

Ismét jöhet egy réteg padlizsánszelet, paradicsomszelet, bazsalikom, sajt és szósz. Az utolsó réteg a padlizsán legyen, amelyet bekenhetünk a maradék paradicsomszósszal. A halmokat szórjuk meg bőven reszelt parmezán sajttal.

Előmelegített sütőben 170 fokon süssük 30-35 percig, hagyjuk megpirulni a tetején a sajtot.

Tálaláskor adhatunk még mellé a maradék paradicsomszószból, köretnek pedig (ha valaki esetleg hiányolná) párolt rizs illik hozzá. Fincsi és zöld

Kapcsolódó linkek: