Tojásrántotta és rántott tojás között azt gondolnánk semmi különbség, pedig van, okításomban a rántottákról kialakult véleményünk egy perc alatt megváltozhat.
Sokan elgondolkodtak azon, vagy talán még ma is törik a fejüket, mi is volt először: a tyúk vagy a tojás? Sajnos erre a fontos kérdésre a mai napig nem találták meg a választ, egy biztos a tojás az emberiség egyik legősibb tápláléka közé tartozik. Az élet hordozója, a termékenység jelképe, talán e miatt is és kivételes tulajdonságai miatt minden korban a középpontban állt.
Indonéziában tengeri sóban érlelik a tojásokat
A sárgájában található mintegy hatgrammnyi zsír egyharmada telített a másik része telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Magas a D-vitamin tartalma, ami kalcium és foszfor felszívódását segíti elő. Jelentős az A- vitamin tartalma, mely a növekedés és a csontfejlődés nélkülözhetetlen elősegítője, valamint a látóhártya megfelelő működéséhez és az egészséges hámszövetek fenntartásához is szükséges, és végül az E-vitamint, amelynek antioxidáns hatása közismert. Ásványi anyagok közül a foszfor, vas, jód és a cink tartalma jelentős.
Rántotta variációk
A rántotta szó jelentése a következő: felvert tojásokból készül, melyet sózva forró zsírban folytonos keverés közben fél lágyra sütnek meg. Önálló ételnek vagy húsfélék szegélyezésére tálalják.
Talán a rántotta az egyik leismertebb, pár perc alatt is elkészíthető és legtöbb változatban előforduló tojásételünk. Személyenként általában három tyúktojást számítsunk, de ez eltérhet étvágytól, életkortól és nemtől is, még konyhai alapismeretekkel sem kell rendelkezni, hogy elkészítsük. Mindenkinek megvan a maga kedvenc rántottája, van aki a kolbászostól, van olyan is aki a hagymástól, de lehet sültpaprikástól vagy akár tofustól is jól érezni magunkat.
Pár alapanyag variáció a perfekt és tápláló rántottához: káposztás rántottához pirítsunk meg vékony csíkokra felvágott szalonnát egy nagy serpenyőben, majd tegyük hozzá a kis darabokra felvágott káposztát és kevéske felszeletelt vöröshagymát. Ízesítsük sóval, majd pároljuk pirosra. Felvert tojásokat keverjünk hozzá és süssük készre.
Parasztrántotta talán az egyik legtáplálóbb és legkedveltebb rántottaféleség. Egy nagy serpenyőben süssünk pirosra csíkokra felvágott szalonnát, adjunk hozzá hájában megfőzött és felkarikázott burgonyát, felvágott zöldpaprikát és vöröshagymát. Ízesítsük sóval, kevéske darált borssal, majd ha az egész pirosra sült felvert tojást keverjünk hozzá.
Zöldfűszeres rántottához forrósítsunk fel egy nagy serpenyőben kevéske olívaolajat, majd tegyünk bele durvára összetépkedett fűszerleveleket. Használhatunk petrezselyem zöldjét, zellerlevelet, metélőhagymát, kaprot, bazsalikomot, turbolyát és kerti zsázsát is. Egy egész picit fonnyasszuk meg, majd azonnal öntsük fel a sóval felvert tojásokkal, akkor a legfinomabb, ha egész lágyra készítjük. A zöldfűszerek helyett készülhet pesztóval is, majd tálaláskor pár szelet paradicsommal dekoráljuk, és reszelt parmezánnal szórjuk meg.
Rántott tojás nem azonos a tojásrántottával. Az eredeti változatában forró olajba ütik az egész nyers tojásokat, majd pár perc alatt megsütik. Nem ajánlom ennek az ételnek az elkészítését kezdőknek. Ha túl forró az olaj, a beleütött nyers tojás felrobbanhat és súlyos égési sérüléseket okozhat. Nem beszélve arról, hogy újra lehet majd a konyhát festeni a kifröccsenő olajtól. Újszerű és biztonságosabb változatában az megfőzött tojásokat lisztbe, felvert tojásba majd szemlemorzsába panírozzák és bő forró olajban kisütik.
Már az omlett szó hallatán egy kifinomultabb, előkelőbb, magasabb színvonalúbb étel juthat az eszünkbe, de mit is jelent a szó? Omlett: felvert tojás némi tejjel vagy tejszínnel elkeverve, egy kevés forró vajban, esetleg olajban, egy serpenyőben készre sütve úgy, hogy a megsült tojás csónak alakúra van hajtogatva, majd egy rövid ideig tartó további sütés után, a tálaló edényre kiborítva tálalva.
Az omletteket sokféle töltelékkel turbózhatjuk fel: legegyszerűbb a sajtos, spenótos, gombás, spárgás, túrós, kerti füves, sonkás, zöldséges, tofus, medvehagymás tölteléken keresztül a szilvabefőttig sokféle a változata. A lényeg, hogy az omlett készítésekor legyen már előkészített formában kézközelben. Alaprecept: személyenként 2-3 darab tojást verjünk fel 2-3 evőkanál tejszínnel, ízesítsük sóval, majd egy evőkanálnyi vajat forrósítsunk fel egy nagy serpenyőben és öntsük bele a felvert tejszínes tojást. Közepes lángon addig süssük, míg az alja megszilárdul. Ezután kerüljön a tetejére a töltelék, majd óvatosan villával göngyöljük fel, mint egy palacsintát. Azonnal tálaljuk friss ropogós salátalevelekkel és pirítóssal.
Ha többet szeretnénk egyszerre készíteni, akkor dolgozhatunk egy kicsit előre. Hasonlóan készülnek az omlettes reggelik is az óriási repülőgépekre, tálalásig fagyosan, kitálalva várják, hogy sütőbe kerüljenek.
Omlett spárgával és friss fűszerlevelekkel
Mi otthon süssük készre az omletteket, töltsük meg a kedvenc töltelékkel, majd tegyük egymás mellé egy sütőpapírral borított sütőlapra. Tálalás előtt tegyük forró 160-170 fokos sütőbe 6-8 percre. Az omlettek körülbelül háromszorosára fognak megnőni, majd azonnal tálaljuk az előre felsalátázott tányérokra. Melléjük kanalazhatunk paprikalekvárt vagy fűszeres chutney-t is.
Habart tojás, nem behabarva
Habart tojás: a tojást némi tejjel és olvasztott vajjal egy keverőtálban vagy habüstben elkeverve, majd az egész vízgőz fölött, kevergetve hő kezelve. Így szól a hivatalos meghatározás. A habart tojás egy lágyabb krémesebb, elkészítésekor nagyobb odafigyelést igénylő tojásétel. Az ételt jól kiemeli a finom és jóízű vaj, amit olvasztva belekeverünk a kevéske tejszínnel és sóval felvert tojásba. Az egész keveréket kell vízgőz fölé tenni, de elkészíthetjük serpenyőben, alacsony hőmérsékleten is, és fakanállal vagy habverővel kell addig kevergetni, míg besűrűsödik. Mielőtt teljesen elkészül keverhetünk bele, friss összevágott kaprot, petrezselyem zöldjét, snidlinget vagy bébi spenótleveleket.
Habart tojás bébi spenóttal
Hozzávalók:
- 6 db tojás
- 10 dkg olvasztott vaj
- 1 dl tejszín
- só, darált feketebors
- 10 dkg zsenge levelű spenót
Habart tojás spenóttal és füstölt lazaccal
Üssük a tojásokat egy tálba, öntsük hozzá a tejszínt és az olvasztott vaj felét. Ízesítsük sóval és kevéske darált borssal.
Corgassuk a maradék vajat egy nagy serpenyőbe, melegítsük fel, majd öntsük bele a jól felvert tejszínes tojást. Igen alacsony hőmérsékleten, fakanállal állandóan kevergetve addig hevítsük, míg a tojás besűrűsödik. Mielőtt levennénk a lángról, keverjük hozzá a megmosott apró levelű spenótokat. Elég a spenótlevélnek, ha csak megfonnyad a tojás melegétől.
Tlaljuk tányérokra, melléje cikóriasaláta leveleket, pár szelet pirítóst és akár füstölt lazacszeleteket is tálalhatunk.
Tojáslepény
A tojáslepény, tojás, tej vagy tejszín, só keverékéből úgy készül, mint a palacsinta, de csak az egyik oldalát sütjük meg. Töltés és fölcsavarás vagy összehajtás után azonnal tálalni kell, mert különben összeesik. Kerülhet a csíkokra felvágott tojáslepény leveses csészékbe betétként, de keverhetjük kínai ételek körítéséhez párolt rizsbe. Ha algapapírra terítjük, majd wasabi krémmel kenjük meg, és felgöngyölve kis darabokra vágjuk, finom távolkelti falatokat tudunk belőle készíteni. Feltekerhetjük palacsintába is, majd kis darabokra vágva fogyasszuk.
Czifray István szakácsmester könyvéből 1840.
Vajból kirántott tojás
"Üss annyi tojást mennyit akarsz egy meritő kalán eczettel magsavanyitott forró sós vízbe, "s mintegy percz mulva, midőn fejére kissé megkeményedett, szedd ki vigyázva lyukas kalánnal, "s rakd hideg vizbe, meghülés végett. A" kiszedés valamint a" beütésnek is egyenként kell történni, hogy főzése helyesen essék. A" ne talán ágbagasan álló tojásfejérét metéld le, a" tojást száradás végett rakd tiszta ruhára, adj fölé apritott és szardella vajban magpirított csiperkegombát, petrezselyem zöldjét, vörös és mogyoró hagymát, burkold egyenként tejszínbe mártott ostyába, mártsd tojásba, keverd zsemlye morzsába, s" rántsd ki hirtelen vajból."
Kapcsolódó linkek: