Egyik legkedveltebb körítésünk a burgonya, ezen belül a krumplipüré talán a legmenőbb. Pár ötletvariáció követlezik, Pesztóval, fokhagymával, mogyoróval, mustárral a püré szerelmeseinek.
A klasszikus burgonyapüré tejből, vajból, főtt és áttört burgonyából készül. Ha az áttört burgonyához más adalékanyagot keverünk, például: friss fűszereket, olajbogyót, olajos magvakat vagy paradicsomot, akkor teljesen más, finom krumpli pürét tudunk készíteni.
Pürének vagy rosejbninek a lisztes burgonyák a legalkalmasabbak, ezekből készíthető a legpuhább pürék, tészták, de süthetjük olajban hasábburgonyának, chipsnek, valamint sütőben, hájában sült krumplinak. Lisztes fajták: Gülbaba, White Lady, Rijoha, Ella
Bazsalikom Pesztós burgonyapüré
A főtt és áttört burgonyába pirított fenyőmagot, összevágott bazsalikomlevelet, Bertolli Pesto Verde-t, tejszínt, extra szűz olívaolajat és fehérborsot keverünk.
Előételként, friss paradicsommal kínálva kitűnő, de köretként is adható.
A Pesto merőben más, mint a megszokott tésztaszószok. Olyan különleges összetevőkből áll, mint a bazsalikom, az extra szűz olívaolaj, a Grana Padano és Pecorino sajtok, illetve a fenyőmag, ezáltal egy intenzív aromavilágú szószt kapunk, amelyből egy tányér tésztához, vagy püréhez elég 2-3 teáskanálnyit hozzákevernünk, hogy igazi olasz fogást varázsoljunk asztalunkra. A Pesto fenséges aromájához a Bertolli frissen főtt spagetti vagy linguini tésztát is ajánl.
Piros Pesztós krumplipüré
A sós vízben megfőzött és átnyomott püréhez keverjünk olívaolajban eltett és apró darabokra felvágott naponszárított paradicsomot, pár teáskanál Bertolli Pesto Rosso-t, csipetnyi szárított oregánót, és pár evőkanálnyit a szárított paradicsom olajából.
Nagyszerű körítése a halételeknek, de grillezett sajtok kiegészítője is lehet.
A Bertolli Pesto Rosso a hagyományos zöld Pesto-hoz hasonlóan rendkívül intenzív ízvilágú tésztaszósz - ugyanakkor a magyar ízléshez a legközelebb álló eredeti olasz szósz. Legfőbb összetevője a paradicsom, de a megszokott paradicsomos tésztaszószoknál tartalmasabb: eredeti olasz Grana Padano és Pecorino sajtokkal (a parmezán különböző változatai) készül, utánozhatatlan ízvilágát a bazsalikomnak, a fenyőmagnak és a kesudiónak köszönhetően nyeri el. És természetesen az extra szűz olívaolajat is tartalmaz.
Olajbogyós burgonyapüré
A főtt és áttört burgonyába összevágott olajbogyót, extra szűz olívaolajat, sót és tejet keverjünk. Készíthetjük fekete olajbogyóból készített püréből is.
Pármai sonkához, friss ujjnyi csíkokra vágott zöldségek, és párolt halak mellé körítsük.
Az olajbogyót az ókorban az egyik legjobb afrodiziákumnak ismerték. Vágykeltő hatásánál közismertebb, hogy az olajfa gyümölcse különleges csemege, íze fenséges. Ehetjük önmagában, de ételeinkben való felhasználására is számtalan receptlehetőség áll rendelkezésünkre. Az olajbogyót Olaszországban különféle fűszerekkel ízesítve antipastiként, tehát előételként is fogyasztják: fokhagymával, citrommal, csípős paprikával, amelyek növelik jótékony táplálkozás-élettani hatását. A mediterrán konyhákban gyakori az olajbogyós kenyér, amely egészen különleges zamatával kiváló kiegészítő és alapanyag különböző ételekhez. Az olajbogyó színe az érettséggel függ össze: fakózöld héja ősszel fokozatosan megváltozik, éréskor fényes barnára, kékesfeketére vagy feketére színeződik, és megpuhul. Fogyasztás előtt a termést 8-14 napig vízben áztatják, többszöri vízcserével a fanyar ízt adó csersavak eltávolítása céljából, utána pedig sós vízben tartósítják.
Currys burgonyapüré
A főtt és áttört burgonyába pirított szezámmagot, pirított vörös és fokhagymát, curryt, szezámolajat, sót, tejet keverjünk.
Kitűnő köret indiai ételek vagy akár a tandori csirke mellé.
A hazánkban is közismert curry-por az angol gyarmatosítók találmánya. Sárgás színét a kurkumának köszönheti, de létezik zöld és piros színváltozatban is, amelyek eltérő árnyalatát többek között a zöld, illetve piros színű, méregerős darált paprika adja.
Római kömény, koriander, feketebors, chilipaprika, görögszéna, gyömbér, fahéj, szegfűszeg, kardámom és kurkuma az összetétele. Más receptekben találkozhatunk még valódi sáfrány, fokhagyma, kapor, szerecsendió, mustármag és ki tudja hányfajta összetevővel, gyártótól függően.
Mustáros-kapros burgonyapüré
A főtt és áttört burgonyába fehér mustármagot, friss összevágott kaprot, reszelt csemegeuborkát, erős magos mustárt, tejet, vajat, és sót keverjünk.
Grillezett halak, marhahúsok kiváló körítése.
A mustárkeverékek két alapvető típusa a sima készítmények és az egész magvakat tartalmazók. Az alapanyagokon túl számos más összetevőt is tartalmazhatnak: sót, bort, cukrot, ecetet, fűszernövényeket, citromot, bogyós gyümölcsöket, pezsgőt, sherry...
Szemes mustár egy szintén angol típusú mustár, amit egészben hagyott magvakból készítenek.
Mogyorós burgonyapüré
A főtt és áttört burgonyába összetört és száraz serpenyőben megpirított földimogyorót, összevágott újhagymát, mogyoró olajat, sót, tejet és vajat keverjünk.
Vadhús ételek mellé kínáljuk.
A Törökország területéről származó mogyorót már az ókori görögök és rómaiak is kedvelték. Az apró, kerek gyümölcsöket kemény héj fedi - pénzérmékhez való hasonlatossága miatt néhány kultúrában a szerencse szimbóluma a mogyoró. A mogyorót leggyakrabban önmagában fogyasztják, de készítenek belőle alkoholos italokat, ízesítenek vele csokoládét és kávét. A mogyoróolaj igen intenzív ízű, és legtöbbször főzésre vagy sütésre használják.
Fokhagymás burgonyapüré
A főtt és áttört burgonyába tejben megfőzött és áttört fokhagymát, sót, borsot, petrezselyem zöldet keverjünk.
Tálaláskor szeletekre vágott és olívaolajban pirosra sütött fokhagyma szeleteket szórjunk rá. Kitűnő sertéssültek körítésére.
Kókuszos burgonyapüré
A főtt és áttört burgonyába kókusztejet, szárazon megpirított kókuszreszeléket, citrom reszelt héját és levét, chili paprikát, friss korianderlevelet és sót keverjünk.
Rablóhúsok, indiai fűszerezésű pecsenyék, és grillezett rákok kiegészítője lehet.
A kókuszdió a hajótöröttek megmentője, szinte az összes trópusi szigeten megterem. A növény magától terjedt át egyik szigetről a másikra, ugyanis a kókuszdió több ezer kilométeres úszás után is kicsírázik az útjába kerülő szárazföldön.
A frissen érett kókuszdiót vastag zöld burok, és a jól ismert barna kéreg veszi körül. Belsejét a kókuszdió húsa és a kókusztej tölti ki, amelyek rendkívül táplálók.
Tökmagos burgonyapüré
A főtt és áttört burgonyába héjnélküli pirított és összezúzott tökmagot, petrezselyem zöldet, tökmagolajat, fehérborsot, pár gerezd fokhagymát keverjünk.
Tálaláskor egészszemű, pirított tökmagot szórjunk a tetejére, bárányételek kísérője lehet.