Az orosz nép körében a középkorban a tatárok terjesztették el a nyers, felvagdalt, fűszerezett hús fogyasztását, amely később a német kereskedővárosokba is eljutott, majd egész Európában szétterjedt.
Tatárbifsztek
Hozzávalók:
- 40 dkg érlelt marha vesepecsenye
- 2 db tojássárgája
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál mustár
- 2 evőkanál ketchup
- 1 evőkanál Wochester szósz
- só
- pirospaprika
- 1 evőkanál vaj
- darált bors
Az érlelt bélszínt hártyázzuk le alaposan, majd daráljuk le kétszer. A legenda szerint késsel aprították, de ma már a korszerű darálógépeknek köszönhetően le is darálhatjuk. A kétszer aprólyukú tárcsán ledarált húst tegyük egy tálba, adjuk hozzá a tojások sárgáját, a szobahőmérsékletű vajat, az apróra összevágott hagymát, fokhagymát és a fűszereket. Jó alaposan keverjük össze, hogy egynemű pépé álljon. Kóstoljuk meg, és ha szükséges, saját ízlésünk szerint tegyünk még hozzá a fűszerekből.
Frissen készült pirítóskenyérre kenve fogyasszuk.
Lazactatár
Hozzávalók:
- 40 dkg lazacfilé
- 4 evőkanál olívaolaj
- 1 teáskanál magos mustár
- fél zöldcitrom leve és lereszelt héja
- 1 csokor metélőhagyma
- só, darált feketebors
A lazacfilé bőrét éles késsel fejtsük le, vágjuk vékony csíkokra, majd csapókéssel aprítsuk kis darabokra. Az aprítást elvégezhetjük konyhai gyorsvágó géppel is, de vigyázzunk, csak rövid időre kapcsoljuk be, mert túl pépesre darálja. A felaprított lazacot tegyük egy tálba, adjuk hozzá a felkarikázott metélőhagymát, csorgassuk meg az olívaolajjal és a citrom kifacsart levével, tegyük bele a citrom lereszelt héját is. Ízesítsük sóval, mustárral és darált feketeborssal. Keverjük jól össze, majd tegyük pár órára a hűtőbe.
Tálaláskor olajozzunk ki egy kávéscsészét, töltsük tele a lazactatárral, nyomkodjuk jól össze, majd borítsuk egy nagy tányér tetejére.
Koktélparadicsommal, cikkekre felvágott citrommal és barna kenyérből készült pirítóssal tálaljuk.
A lazactatárt mindig friss lazacból készítsük!
Padlizsántatár
Hozzávalók:
- 2 db padlizsán
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 dl olívaolaj
- só, darált bors
A padlizsánokat hosszában vágjuk kétfelé, majd a vágásfelületét hintsük be sóval. A megtisztított fokhagymát vágjuk szintén hosszában kétfelé. Éles késsel szúrjunk a padlizsán közepébe párszor, majd a vágásba nyomkodjuk a fokhagymadarabokat. Csorgassuk meg olívaolajjal, daráljunk rá borsot, és tegyük egy tepsire a vágásfelülettel lefelé. Érdemes a tepsibe egy ív sütőpapírt tenni. Tegyük forró, 140-150 fokos sütőbe és süssük körülbelül 30-35 percen keresztül.
A megpuhult padlizsán húsát a fokhagymával együtt kaparjuk ki kanállal egy tálkába, csorgassunk még hozzá kevéske olívaolajat, és törjük össze villával. Szükség esetén sózzuk még meg.
Uborkatatár
Hozzávalók:
- 1 db kígyóuborka
- 4 szem paradicsom
- fél citrom leve
- 1 csokor petrezselyemzöldje
- 2 evőkanál extra szűz olívaolaj
- 1 teáskanál mustár
- darált bors, só
Szeleteljük fel vékony, hosszú csíkokra az uborkát, a szeleteket vágjuk apró kockákra, és tegyük egy nagy salátás tálba. Vágjuk négyfelé a paradicsomokat, csumáit metsszük ki. Kezünkkel nyomjuk ki a magjait a magházával együtt. Vágjuk a paradicsom húsát apró kockákra, és tegyük az uborkához.
Kanalazzuk rá a mustárt, csorgassuk meg olívaolajjal, citromlével, daráljunk rá borsot és ízesítsük sóval. Szórjuk meg összevágott petrezselyemzöldjével, és jó alaposan keverjük össze.
Tegyünk fémhengereket nagy tányérokra, töltsük meg a tatárral, jól nyomkodjuk le, majd óvatosan húzzuk le róla a hengert. Pár szál rukolával, füstölt lazaccal, sonkával vagy grillezett sajtokkal tálaljuk. Pirítóskenyeret kínáljunk hozzá.
A tálalás egyszerűbb módja, ha üvegpoharakba kanalazzuk, és pohárral együtt tesszük a tányérra.
Kapcsolódó link: