Ahhoz, hogy húshagyó kedden meg tudjátok ünnepelni a palacsinta napját, sütnötök kell belőle jó párat. Érdemes a Lekvárosház oldalát is követni, mert különleges akciókkal várunk benneteket.

A palacsinta-nap minden évben húshagyó kedden van. Ez a hamvazószerda előtti kedd, amikor is a hagyomány szerint még el lehet fogyasztani minden olyan ételt, amit az ezt követő böjt idején már nem szabad. Az idén, 2020-ban ez a nap február 25-re esik. Magas gyümölcstartalmú különleges lekvárjainkkal a palacsintád is finomabb lesz! Válogass a Lekvárosház kínálatából!

 

 

Mi is a palacsinta?

Tojásból és lisztből kevert vékony, lapos tészta, amit már régóta vajazott grill lapon vagy serpenyőben sütnek meg. A palacsinta történetét a régi szakácskönyvek receptjei is bizonyítják. Az első feljegyzéseket már 1439-ben lehetett olvasni, és receptleírása szerint el is lehetett készíteni.

Hosszú idő telt el mire megszületett az angolszász országokban a palacsintát megünneplő nap. Ezen a napon palacsintasütő, palacsintaevő, palacsintafeldobó és -tekerő versenyeket rendeznek. Megpróbálják a sütési, evési és feldobási világrekordokat megdönteni. E napon készült a világ legnagyobb palacsintája is, 1994-ben Rochdale-ben sütötték ki, 15 méter volt az átmérője, 3 tonna a súlya, és kb. 2 millió kalóriát tartalmazott.

A néphagyomány szerint húshagyó keddig minden olyan elspájzolt élelmiszert el kellett fogyasztani, amit a másnapi, hamvazószerdát követő negyvennapos böjt alatt tilos volt enni. A palacsintatészta egyik alapanyaga a tojás, és a kisütéséhez akkoriban zsírt használtak, így ideálisnak bizonyult a feleslegessé vált tartalékok felhasználására.

 

Minden országnak megvan a saját jól bevált palacsinta receptje

A sajátunk vékonyra sütött tészta, amit tojásból, liszttel, tejjel, csipetnyi sóval és szódavízzel keverünk ki. Van, aki kevéske sütőport vagy élesztőt kever bele, csipetnyi cukorral vagy olvasztott vajjal teszi még finomabbá. Tölteléke lehet lekvár, cukrozott kakaópor, mazsolás túró, fahéj, de sósan elkészített és darált hússal, spenótos túróval, gombával, zöldségekkel töltött változatát is sokan kedvelik.

Az angolok a palacsintatésztát világos sörrel keverik ki. A németek és franciák élesztővel, sok tojással, nagyon jól és alaposan kikevert tésztát sütnek, majd édes és pikáns töltelékekkel töltik meg. A francia crêpe vékony és ropogós, összehajtva majd felgöngyölve, forró édes, citromos vagy likőrös vajjal megcsorgatva kerül a vendégek elé.

Az oroszok kis kerek bliniket készítenek az élesztős-búzakorpás tésztából, majd tejföllel megkenve, tetején kaviárral fogyasztják, pár korty vodkával leöblítve.
A mexikói tortilla babpürével és hússal van töltve, paradicsom szósszal van megcsorgatva.

Az amerikai palacsinta vastagabb, tésztáját sütőporral vagy szódabikarbónával teszik könnyebbé, majd tálaláskor nyakon öntik juharsziruppal és pár szem bogyós gyümölccsel, vagy ropogósra sütött baconnel szervírozzák.

Kínában a pekingi kacsát tekerik zsír nélkül vékonyra kisütött palacsintatésztákba uborkacsíkokkal, édeskés szilvaszósszal és felcsíkozott újhagymával.

Mi kell a jó palacsintatésztához?

Végy pár tojást! Legjobb a háztáji, ennek az íze a legjobb, színe vibrálóan sárga, ettől sül a palacsinta szép aranysárgára.
A tej legyen félzsíros, mert könnyebb tésztát lehet vele kikeverni, mégis megőrzi a palacsinta gazdag szerkezetét.
A sütéshez használt olaj legyen jóízű napraforgó, mely bírja a magas sütési hőmérsékletet, ellentétben az olívaolajjal.
A liszt "sima" legyen, vagyis búzából őrlődjék. Az egészségesebb palacsinta tésztájához keverhetünk egyharmadnyi teljes kiőrlésű búzalisztet is.

A jó palacsintatészta alapreceptje: szitálj 10 dkg lisztet egy keverőtálba, szórj rá egy csipetnyi sót. Kezeddel készíts a közepébe egy mélyedést, majd üsd bele két tojást. Önts hozzá fél decinyi félzsíros tejet és egy evőkanál napraforgólajat. Kezd el habverővel keverni a közepétől kiindulva addig, míg a tojás, az olaj és a liszt összekeveredik, majd erősen keverd sima tésztává. Utána kis adagokban keverd hozzá a maradék 2,5 dl tejet. Vedd elő a jól bevált palacsintasütődet, önts bele egy evőkanálnyi olajat, majd hevítsd fel közepes hőmérsékletűre. Ha már jó forró, a felesleges olajat csorgasd ki a serpenyőből és kanalazz a tésztából bele. A többit már a megszokott módon süsd ki!

Sikergyanús töltelékek a palacsintába

Magas gyümölcstartalmú különleges lekvárjainkkal a palacsintád is finomabb lesz! Válogass a Lekvárosház kínálatából!

Banános-tejkaramellás töltelék: tördeljünk össze 25 dkg tejkaramellát egy kis lábasba, öntsünk rá 3 evőkanál tejet. Közepes lángon addig melegítsük, míg a tejkaramella elolvad és besűrűsödik. Vigyázzunk, nem szabad felforralni!

Szeleteljünk fel érett, de nem túl puha banánokat, majd töltsük meg vele a kisütött palacsinták közepét. Csorgassuk meg a karamell szósszal, majd hajtsuk rá az egyik felét és tegyük tányérra. Csorgassuk meg ismét a szósszal, szórjunk rá a felszeletelt banánból és friss mentaággal dekoráljuk.

Lazacos-túrós töltelék: tegyünk 15 dkg túrót egy keverőtálba, adjunk hozzá egy csokornyi felkarikázott metélőhagymát vagy újhagymát, 1 db meghámozott és felkockázott avokádót és 10 dkg kis darabokra tépkedett füstölt lazacot. Daráljunk rá kevéske borsot, majd jól keverjük össze. Töltsük meg vele a megsütött palacsintákat, majd göngyöljük fel szivar alakúra. Tálaljuk nagy tányérra friss és ropogós salátalevelek mellé.

Aloe Verás töltelék: egy nagy serpenyőben hevítsünk addig 15 dkg cukrot, míg aranybarna lesz. Öntsük hozzá 2 dl narancslevet, majd forraljuk legalább öt percig. Szórjuk bele 1 db narancs lereszelt héjat és 2 doboz nádcukros Aloe Vera befőtt kockát, majd forraljuk jól össze.
A palacsintákat töltsük meg vékonyan baracklekvárral, két-három darabot tálaljunk nagy tányérra, tetejére öntsünk az aloe verás karamellszószból. Díszítsük narancsgerezddel és friss fűszerággal.

Csokoládés palacsinta: a még forró palacsinták közepére tördeljünk kedvünk és ízlésünk szerint tej- vagy keserűcsokoládét. Göngyöljük fel, majd szórjuk meg porcukorral. Felhasználhatjuk tölteléknek a megmaradt mikulásfigurákat is.

Csokoládés palacsinta

Ananászos palacsintatorta: a tésztához tegyünk egy keverőtálba 10 dkg lisztet, 3 evőkanál cukrot, 1 csomag vaníliás cukrot, egy csipetnyi sót, üssük bele 6 tojás sárgáját, öntsünk hozzá 7 dkg olvasztott vajat, majd másfél decinyi tejjel keverjük simára. Verjük fel kemény habbá a tojások fehérjét, majd óvatosan dolgozzuk a palacsintatésztához. Kis serpenyőben süssük ki a palacsintákat úgy, hogy csak az egyik felét süssük meg, a másik oldala krémes maradjon és halmozzuk egymás tetejére.
Egy kis lábasban főzzünk fel 2 dl vizet 20 dkg cukorral, majd ha már kezd sziruposodni, adjuk hozzá a leturmixolt 1 doboz ananászkonzervet és egy citrom kifacsart levét. Tálaláskor pár karika ananásszal dekoráljuk az egymásra csúsztatott palacsintákat, amit nyakonöntöttünk az ananászos-cukros sziruppal. Díszítsük friss mentaágakkal!

Kövesd Facebook oldalunkat, hogy értesülj a Lekvárosház palacsinta-napi akcióiról!