Az első falat nyers birsalmával hasonlóan járhatunk mint Hófehérke, megakad a torkunkon. A segítség nem a daliás királyfi, hanem a sok jó recept, amit itt olvashattok.


Én többször nekifogtam már, hogy egy egész birsalmát elrágcsáljak. Bevallom őszintén, alig vártam, hogy a felénél túl legyek, és abbahagyhassam. Fanyar, porcos és savanyú, nyersen élvezhetetlen, semmiképp sem barátságos, olyan mostohagyümölcs. Az aromája és íze viszont csodálatos, nem is beszélve a nagyon magas C-vitamin tartalmáról. C vitamint és P vitamint tartalmaz. A P vitamin (citrintartalom) esetenként megelőzi, vagy elősegíti a skorbut, illetve a vérzékenység gyógyulását. Magas még ásványi só tartalma, és almasavat, csersavat is tartalmaz. Energiatartalma: 57 kcal, 238 kJ/100 gramm. Termésének főzete vagy szirupja torokgyulladás, hasmenés gyógyítására alkalmas.

 

birsalma
Nemesített változata a birskörte, ami nagyobb, sárgább és kicsit puhább. Több fajtája létezik: Berecki bőtermő, Konstantinápolyi, Leskováci. Ha birsalmát vásárolunk, mindig hibátlan és érett darabokat vegyünk meg, mert a gyümölcs igen érzékeny és könnyen kis ütéstől és nyomódástól is megromolhat.

Én a birsalmából a piacon vagy a zöldségesnél kezembe veszek egyet, és jó mélyen belélegzem illatát. Emlékszem a nagyi a kredenc tetejére pakolta, és a nagyszobát ilyenkor ősszel megtöltötte a birs illata. Azóta ha birsalmát látok, mindig eszembe jut, valamit kezdeni kellene vele, hogy minél finomabban el lehessen készíteni. Sok jó receptet kipróbáltam már vele, nekem beváltak. Próbáljátok ki Ti is!

Birsalma krémleves

Hozzávalók: 3 db birsalma, 2 dl tejszín, 2 db fahéjrúd, 6 szem szegfűszeg, 15 dkg cukor, fél citrom leve, 2 evőkanál étkezési keményítő, fél rúd vanília, vagy 1 csomag vaníliás cukor, só.

Birsalma krémleves

Mossuk meg alaposan a birsalmákat, majd héjával együtt reszeljük bele egy fazékba. Ízesítsük cukorral, fahéjrúddal, szegfűszeggel, csipetnyi sóval, citromlével és a kettévágott vanília babbal. Öntsünk rá annyi vizet, hogy bőven ellepje. Főzzük legalább 20 percen keresztül. A keményítőt keverjük el pár evőkanál hideg vízzel, majd sűrítsük be vele a levest. Dúsítsuk tejszínnel, majd jól forraljuk ki. Vegyük ki a fahéjrudat és a vanília babot, majd merülő mixerrel pürésítsük, és utána finomlyukú szitán passzírozzuk át. Hidegen és melegen is tálalhatjuk.

Birsalmasajt

Szép érett birsalmákat negyedekbe vágunk, magházuktól megtisztítjuk, héjával együtt forró vízben puhára főzzük. Szűrőkanállal kiszedjük és szitán áttörjük.

Most az áttört gyümölcsöt lemérjük és 1 kiló anyagra 80 dkg cukrot számítunk. Az áttört gyümölcsöt széles lábasban addig főzzük, amíg olyan sűrű, hogy kavarás közben a lábas alját láthatjuk. Hozzáöntjük a cukrot és gyors tűznél, állandóan kavargatva 10-15 percig főzzük, amíg hideg porcelántányérba cseppentve a teteje hamarosan bebőrösödik. Most tetszés szerinti kivizezett formába öntjük, ami lehet puding-, őzgerincforma, mély kistányér stb. A kiöntéssel siessünk, mert gyorsan alvad. Kiöntéskor szórhatunk az anyag közé vékonyra vágott, hámozott mandulát vagy tisztított diót. Másnap pergamenpapírra kiborítjuk, és száraz, langyos helyen tartjuk 2-3 hétig, amíg a külseje egészen megszikkad. Időnként forgatjuk. Celofánpapírba csomagolva száraz helyen tartjuk. Vékony szeletekre vágva, csemegének fogyasztjuk.

Vörösboros szarvaspörkölt

Hozzávalók: 50 dkg szarvaslapocka, 2 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 5-6 szem borókabogyó, 2 levél babér, 1 teáskanál vadfűszer-keverék, 3 dl száraz vörösbor, 3 evőkanál olívaolaja, só, darált bors, 1 db paradicsompaprika, 1 db paradicsom, 1 evőkanál pirospaprika, 1 db kisebb birsalma.

Vörösboros szarvaspörkölt

Forrósítsuk fel az olívaolajat egy lábasban, majd adjuk hozzá a finomra összevágott vöröshagymát és a fokhagymát. Tegyük hozzá a babérlevelet és a borókabogyót is. Pároljuk addig míg a hagyma pirulni nem kezd, utána tegyük hozzá a kis kockákra feldarabolt szarvashúst is. Ha csontos szarvast vásároltunk, tegyük a hússal együtt a lábasba a kisebb darabokra összevágott csontokat is. Daráljunk rá a borsot, szórjuk rá a vadfűszer-keveréket és sózzuk meg. Közepes lángon addig pároljuk, míg a saját párolólevét el nem fövi, és a hús széle kezd pirulni. Szórjuk rá a pirospaprikát, keverjük jól össze, hogy a zsiradékban jól feloldódjon a paprika, majd öntsük fel a vörösborral. Tegyük bele az összevágott paradicsompaprikát, meghámozott és feldarabolt paradicsomot, és a kis kockákra feldarabolt hámozott birsalmát is. Fedjük le, és közepes lángon pároljuk. Kevergessük meg alkalmanként, és ha szükséges az elpárolgott szaftot pótoljuk kevéske vízzel. Addig kell párolni, míg a hús meg nem puhul. Célszerű befejezés előtt levenni a fedőt, és forralni még öt percig, hogy a pörkölt szaftja jó sűrű legyen.
Ha elkészült tálaljuk nagy tányérra, köretnek hozzá birsalmás yorkshire pudingot készítsünk.

Birsalmás Yorkshire puding

Hozzávalók: 1 evőkanál vaj, 15 dkg barnacukor, 2 db birsalma, 2 db tojás, 15 dkg liszt, 2 dl tej, 2 evőkanál étolaj, csipetnyi só.

Birsalmás yorkshire puding


Forrósítsuk fel a vajat egy serpenyőben, majd szórjuk hozzá a 10 dkg cukrot. Tegyük bele a meghámozott és vékony kisdarabokra felvágott birsalmát. Állandóan kevergetve addig pároljuk, míg a cukor barnulni nem kezd és szépen bevonja a megpárolódott birsalmadarabokat. Vegyük le a tűzről és hagyjuk kisé kihűlni.

Egy keverőtálba üssük a tojások fehérjét, majd habverővel verjük fel nem túl kemény habbá. Szórjuk bele a maradék 5 dekányi cukrot, a tojások sárgáját, jól verjük fel ismét, adjuk hozzá a lisztet, tejet, csipetnyi sót, majd az egészet keverjük simára.

Csorgassunk pár csepp étolajat muffin sütőformákba, majd töltsük meg félig a puding tésztájával. Kanalazzunk a tetejére a megpárolt birsalmából, és az egészet süssük meg forró 200 fokos sütőben. A sütési ideje körülbelül 15 perc, ez idő alatt a sütőt nem szabad kinyitni, mert könnyen összeeshet.

Ha elkészült még forrón tálaljuk vaníliafagylalttal. Különleges köret is lehet, ha vadhúsokból készült ragukhoz körítjük.

Birsalmás kosárkák

Hozzávalók:

  • 1 adag omlóstészta
  • 3 db birsalma,
  • 1 evőkanál vaj
  • 3-4 evőkanál cukor
  • 1 csipetnyi őrölt fahéj.

Tésztához:

  • 150 g Rama
  • 200 g liszt
  • 5-6 evőkanál hideg víz,
  • egy csipet só.
Birsalmás kosárkák


Egy keverőedénybe tegyük a lisztet és a sót. Késsel daraboljuk a lisztre a Rama-t, majd kézzel morzsoljuk össze. Adjuk hozzá a hideg vizet, és gyúrjuk alaposan össze. Tegyük hűtőbe és pihentessük legalább egy órán keresztül.

Közben készítsük el a birsalmás tölteléket. Hámozzuk meg a birsalmákat, majd magházát és a körülötte lévő porcos részt is metsszük ki, majd szeleteljük fel vékony darabokra. Egy nagy serpenyőben melegítsük fel a vajat, tegyük bele a felszeletelt birsalmát. Szórjuk rá a cukrot és a csipetnyi őrölt fahéjat. Állandóan kevergetve addig pároljuk, míg a saját levét el nem fövi, és az almadarabok lekvárszerűen krémesek nem lesznek. Ha elkészült hagyjuk kihűlni.

A tésztát borítsuk liszttel meghintett deszkára, majd nyújtsuk ki két milliméter vastagságúra. Szúrjuk ki nagy pogácsaszaggatóval, vagy kisebb méretű üveg tálkával, majd béleljünk ki a tésztával vajjal kikent és liszttel meghintett muffin sütőformákat. Töltsük meg a megpárolt birsalmás töltelékkel, tetejére helyezzünk egy kisebb méretű kiszúrt kerek tésztalapot, és széleit jól nyomkodjuk össze, hogy összezáródjon.

Birsalmás pite

Hozzávalók:

  • 450 gr liszt
  • 250 gr Rama
  • 1 csomag sütőpor
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 2 db egész tojás
  • 1 db tojás sárgája
  • 150 gr cukor
  • 1 db almás joghurt
  • csipetnyi só
  • 1 db citrom reszelt héja.

 

Töltelékhez: 2 db birsalma, 6 db savanykás alma, 1 pohár cukor, 2 teáskanál őrölt fahéj, fél citrom leve.

Birsalmás pite


Lisztet, cukrot, vaníliát, sütőport, sót, citrom héját tegyük egy nagy keverő tálba, daraboljuk bele a Rama-t. Kézzel addig morzsoljuk, még a margarin apró darabokban lesz a tésztában. Utána tegyük bele a tojásokat és a joghurtot. Dolgozzuk jól össze, majd lisztezett deszkán gyúrjuk át. Pihentessük legalább fél órán keresztül a hűtőben.

Lisztezett deszkán gyúrjuk át, majd nyújtsuk ki fél centi vastagságúra. Vajjal kikent és liszttel meghintett peremes piteformát béleljünk ki a tésztával, majd töltsük meg a langyosra kihűlt töltelékkel.

Töltelékhez reszeljük le a meghámozott almát és birsalmát, tegyük egy nagyobb lábasba, szórjuk rá a cukrot, őrölt fahéjat és a citrom levét. Állandóan kevergetve addig pároljuk még a levét teljesen elfövi. Hagyjuk langyosra kihűlni.
Nyújtsunk ki a tésztából még egy adagot fél centisre, majd borítsuk be vele a megtöltött pitét. Vágjuk le a széleinél a felesleget, majd kezünkkel nyomjuk jól össze.

Előmelegített sütőben 150 fokon süssük 45-50 percig.

A megsült és kissé kihűlt pitét szeleteljük fel, tegyük egy nagy tányérra, szórjuk meg porcukorral és tálalhatunk mellé vanília fagyit is.

Birsalmalekvár

Hozzávalók: 2 kg birsalma, 3-4 db körte, 1.5 kg kristálycukor, 2 db citrom leve.

Birsalma lekvár


Gyümölcsöket mossuk meg alaposan, majd magházát a porcos részeivel vágjuk ki. Aprítsuk fel egy-két centis darabokra. tegyük egy nagy lábasba, adjuk hozzá a cukrot, majd öntsük fel annyi vízzel, hogy épp ellepje. Állandóan kevergetve főzzük körülbelül egy órán keresztül. Ha már a gyümölcsök puhák, burgonyanyomóval törjük össze. Adjuk hozzá a citromok levét is. akkor jó a lekvárunk, ha a fakanálról már nem csurog le. Ha elkészültünk vele, töltsük tisztára mosott üvegekbe, zárjuk le azonnal és öt percre fordítsuk fejre.

Kenhetjük vajjal megkent péksüteményre, tálalhatjuk sült liba és kacsamáj mellé, de nagyon jól kiegészítheti vadételeinket is. Sajtok fenséges kísérője is lehet.